A mezőgazdasági területek kialakulása
Az ember először akkor avatkozott bele komolyabban a természetes folyamatokba, amikor mezőgazdasági művelés alá kezdte vonni az arra alkalmas területeket. Megkezdődött az erdők kiirtása, a mocsarak lecsapolása, amely a mai napig is tart. A Föld növekedő népessége arra késztette az emberiséget történelme folyamán, hogy egyre nagyobb területen termesszen növényeket, egyre több állatot tartson. A természet adottságainak hasznosítása a technika fejlődésével párhuzamosan egyre nagyobb ütemben folyt. Az ember a kézi szerszámaival csak viszonylag kis területet volt képes megművelni, a gépekkel azonban már ennek a többszörösét.
Újabb szántóterületek nyerése
A folyók szabályozásával, új mederbe terelésével újabb földterületek nyerhetők. Ezzel is a szántóföldek területe bővül.
A lecsapolás a mocsaras, lápos területekről a víz elvezetése, termőfölddé alakítása.
A talaj élővilágának megbontása
A mezőgazdaságban az egyik legfontosabb tevékenység a terület felszántása. A magokat csak a szántás után lehet elvetni a földbe. Szántáskor a föld rétegeit megforgatják, a mélyebben lévő részek a felszínre kerülnek. A termékeny talaj gazdag élővilággal rendelkezik. Tele van olyan élőlényekkel, amelyek a talajban lévő hasznos anyagokkal táplálkoznak, és maguk is hasznos anyagokat „állítanak elő” belőlük. De ha a mélyben lévő élőlény a felszínre kerül, elpusztul. A szántáskor tehát sok hasznos állatka esik áldozatul, melyet a talaj nehezen tud pótolni, minősége romlik.
A mezőgazdaságban a szántás folyamán a talaj alsóbb rétegeit a felszínre forgatják. Ez a mélyszántás.
A nagyobb termésátlagért folyó harc
A történelem korábbi évszázadaiban az elvetett magnak csak két-háromszorosát, vagy még annyit sem sikerült betakarítani. A mezőgazdaságban folyamatosan arra törekednek, hogy ezt az arányt minél jobban megnöveljék, vagyis az elvetett magból a lehető legtöbbet lehessen betakarítani. Erre több módszer is kínálkozik. A növényeket folyamatosan nemesítik, vagyis olyan egyedeket nevelnek, amelyeknek több, nagyobb termésük van, mint a korábbiaknak. A talaj minőségének a javítása is elősegíti a nagyobb termést. Erre vannak természetes anyagok, például az állatok trágyája, de léteznek mesterségesek is, ezek a műtrágyák. A korábbi évtizedekben nagy előszeretettel javították a talajt műtrágyával, de később kiderült, hogy ez károsítja a vizeket és magát a talajt is, ezért ma már inkább a fejlődő országokban használják nagy mennyiségben. A növekedő növényeket sokféle gomba és egyéb fertőzés megtámadhatja. Ezek elleni védekezésül vegyszereket, permetező szereket használnak, amelyek szintén erősen szennyezik a környezetet és maga a növény is magában hordozza bizonyos mennyiségben őket, ezért nagyon óvatosan kell bánni ezekkel a szerekkel.
Talajvédelem
Nagyon fontos, hogy a mesterséges vegyületekből csak annyit használjunk talajvédelemre, amennyit feltétlenül szükséges. Sokkal jobb a természetes, hagyományos anyagokat, módszereket alkalmazni.
A talaj termékenységének, tápanyagokban való gazdagságának óvása, minőségének szinten tartása.