Az Alföld elhelyezkedése
Magyarország legnagyobb tája az Alföld, alacsonyan fekvő síkság. Kelet és dél felé az országhatáron túl is folytatódik. Északon az Északi-középhegység határolja, nyugaton pedig a Dunántúl tájai: a Dunántúli–középhegység, valamint a Sió, amely a Dunántúli-dombságtól választja el.
Az Alföld kialakulása
Az óidőben kiemelkedett hegység teljesen lepusztult, lesüllyedt, és tenger öntötte el. Amikor a tenger visszahúzódott, vastag üledék maradt a felszínen, majd a folyók szintén szétteregették hordalékukat a területen.
Az Alföld jellemzői
Az Alföld hazánk legszárazabb és legszélsőségesebb vidéke. Itt a leghidegebb a tél és legmelegebb a nyár. Itt süt a legtöbbet a Nap, amely kedvező a mezőgazdaság számára, viszont gyakoriak az aszályok, amikor hetekig nem esik egyetlen csepp eső sem. A csapadék évi eloszlási is igen szélsőséges: tavasz végén, nyár elején sok a csapadék, az év többi részében jóval kevesebb. Gyakran öntözésre van szükség, hogy pótolják a hiányzó vízmennyiséget.
Hazánk éléstára, az Alföld
A kedvezőtlen körülmények ellenére azonban az Alföld nagyon is alkalmas mezőgazdasági hasznosításra. A talaj minősége a legtöbb területen igen jó, kedvez a kultúrnövényeknek. Az Alföldet hazánk éléstárának nevezzük, mert itt a legjelentősebb a növénytermesztés és az állattenyésztés.
Az árvizek veszélye
Sajnos, az Alföld folyói igen szeszélyesek, ami hatással van a mezőgazdaságra is. A folyószabályozások nem tudták teljes mértékben megoldani az árvizek és belvizek okozta problémákat, sőt, egyes esetekben még rontottak is rajta. A tavasz végi, nyár eleji áradások gyakran a szántóföldek és a települések egy részét is elárasztja.
Az Alföld tájai
Az Alföld részei:
- Mezőföld, Duna-Tisza köze, Tiszántúl.
- Tájai és azok főbb jellemzői:
- Kiskunság: futóhomok, homokbuckák
- Nagykunság: hordalék, iszap, tökéletes síkság
- Mezőföld: vastag lösztakaró
- Maros Kőrös köze: lösz