A felhőszakadás
A felhőszakadás jelenségét hazánkban nyáron lehet megfigyelni. Néha olyan erővel zuhog az eső, hogy rövid idő alatt több hónapra való csapadék hullik. Gyakran csak pár percig zuhog, de előfordul, hogy egy-két óráig is. Az ilyen gyorsan leeső csapadék komoly gondokat okozhat. Elverheti a termést, a lejtőkön elmozdulhat a talaj, néha még csuszamlást is okozhat, amikor egy egész domboldal elindul lefelé. Ez különösen veszélyes.
Ha egy területre hirtelen sok csapadék rövid idő alatt esik le, felhőszakadásról beszélünk.
Az aszály
Az aszály szintén káros a mezőgazdaságra. A nálunk termesztett növények többsége csak egy bizonyos pontig bírják a szárazságot. Amikor a nyár eleji esőzések után beköszönt a szárazabb időszak, megesik, hogy hetekig nagy a forróság, de eső nem esik. Ilyenkor a növények egy része elszárad, ha sokáig tart a szárazság, nagy területeken kárba vész a termés, még mielőtt betakarították volna.
Több heti forró szárazság, amelyben kiszáradnak a növények, a talaj felrepedezik.
A "vénasszonyok nyara"
Szeptember végén, október elején még utoljára meleg, napos idő szokott lenni. Ilyenkor megül a Kárpát-medencében a meleg levegő, és egy pár hétre itt is reked. Ezt nevezzük „vénasszonyok nyarának”. A mezőgazdasági munkákat megkönnyíti ez a késői jó idő, főleg a szüretet. Ilyenkor még sokat érik a szőlő, leszedés előtt.
Ősz eleji, pár hetes derült, meleg idő.
A "fagyos szentek"
A „fagyos szentek” éghajlatunk másik érdekessége. Májusban már egészen magasan jár a Nap, jól felmelegíti a talajt és a levegőt, mégis éjszakánként, ha derült az idő, az eget nem takarja felhő, időnként nulla fok alá süllyed a hőmérséklet.
Májusban előforduló, hajnalonként tapasztalható talaj menti fagyok időszaka.