A Föld mágneses mezője
A Föld mágneses mezője minden mágnesre hatással van és mindegyikre egyformán hat. A mágnesek két pólusa minden esetben az északi, illetve a déli irányba fordul.
Miért mágneses a Föld?
Mitől mágneses a Föld? Egészen pontosan nem tudjuk, de valószínűleg a Föld közepében található mag miatt, vagy a mélyben lévő, nagyon sűrűre összenyomott fémek hatására jött létre.
Az iránytű
Az iránytű tévedhetetlenül megmutatja, hogy létezik bolygónk mágneses mezője, még ha nem is látjuk. Az iránytű egy kis szerkezet. Egy kerek dobozba zárt rúdmágnes, amely szabadon foroghat a középpontja körül. A világtájak be vannak jelölve rajta, így ha az északi pólusát az északi jelölés fölé teszed, mindenhol meg tudod állapítani, milyen égtáj felé mész. Ez természetesen csak akkor működik, ha nincs a közelében fémtárgy, és vízszintesen tartod az iránytűt.
A függőleges tengelyen forgó mágnestűt, amely a Föld mágneses mezője hatására segít a tájékozódásban, iránytűnek nevezzük.
Eltérés az észak-déli iránytól
A Föld mágneses mezőjének két pólus azonban nem esik egybe az Északi- és a Déli-sarkkal. Egy kissé eltolódott tőle, néhány száz kilométerrel, ami számunkra jelentéktelen a természetben való tájékozódásnál. A mágneses pólusokat összekötő képzeletbeli tengely nagyjából 11.3°-al tér el a bolygó forgástengelyétől. A Föld mágneses mezője több tízezer km-re terjed ki az világűrbe. Ezt magnetoszférának nevezzük.