Az energiahordozók
Energiahordozókat főleg a röghegységekben, az alacsonyan fekvő, sík területeken és a tenger alatti kőzetrétegekben találunk. Az üledékes kőzetek rejtik magukban. Szenet főleg a röghegységekben bányásznak, kőolajat és földgázt pedig a tengerek, óceánok alatti kőzetrétegekben és sík területeken, alacsonyabb dombvidékeken.
A fémek
A különböző fémek egyaránt előfordúlnak lánchegységekben és röghegységekben is. Európa keleti határán például, az Urál-hegységben nagy mennyiségű és többféle fémet is bányásznak. Szomszédunkban, Ausztriában a vasérc a legjelentősebb. Az Andok hegyláncai hatalmas rézérc telepeket rejtenek. Fémeket mi is bányászunk, bár kis mennyiségben, főleg a Dunántúli-középhegységben.
Nemesfémek, drágakövek
A nemesfémek és a drágakövek nagyon értékesek. Főleg ékszereket készítenek belőlük. Közülük is a legdrágább a gyémánt, amely a szén egyik megkövesedett formája. Ezek az anyagok vulkanikus tevékenység következtében kerülnek a felszínre, mert eredetileg nagyon mélyen, az olvadt köpenyben vannak. Nálunk a Börzsönyben arany található kis mennyiségben, de kitermelése többe kerülne, mint amennyit ér.
Az építőanyagok
Sokféle építőanyag létezik. Legfontosabbak a homok, a gipsz, a perlit, a bentonit, a mészkő és a márvány. Gyakorlatilag minden hegységben találunk valamiféle, építőanyagnak alkalmas kőzetet, hazánkban is több bánya termeli ki őket az építőipar számára.