A fokhálózat elemei
Már az ókorban is voltak kereskedők, utazók, akik nagy távolságokat tettek meg. Általában a szájhagyományt, az elődöket követve jutottak el a kívánt célhoz. Később térképeket készítettek, ezek azonban egészen másképp néztek ki, mint a maiak. Általában a szemmel látható, egyedi tájelemeket ábrázolták úgy, ahogyan látták őket. Például tavakat, fákat, dombokat, falvakat. Az idő múlásával már úgynevezett felülnézeti térképeket is készítettek, amelyek már sokkal jobban hasonlítottak a mai térképekhez. Ezeken már jobban lehetett tájékozódni. Az igazi tájékozódási rendszer azonban a földrajzi fokhálózat. Ma már nem készítenek olyan térképet, ahol ne tüntetnék fel.
A fokhálózat célja
A fokhálózat tehát a térképen való tájékozódás alapja. Ha a fokhálózat alapján megadjuk egy képződmény helyét, az alapján egyértelműen meg lehet találni a térképen. De ez fordítva is igaz. Minden földrajzi képződménynek megvan a pontos helye a fokhálózatban.
A térképen való tájékozódás céljából kialakított rendszer, mely alapján pontosan meg tudjuk állapítani a különböző objektumok földrajzi helyzetét.