Az erdő mint életközösség
Az erdő szóról mindenkinek először a fa jut az eszébe. Valóban, az erdők legfontosabb növényei a fák, de mellettük több, más élőlénynek is otthont adnak.
Jellemző erdőtípusok
Sokféle erdővel találkozhatunk hazánkban is. Egy erdőben általában egy olyan fafajta van, amelyből a legtöbb él azon a területen, de mellette más fákat is láthatunk. Magyarország erdeinek nagy része lombhullató erdő. Ősszel a fák elhullatják leveleiket, ezért tavaszig csak a csupasz ágak meredeznek az ég felé. Néhol fenyvesekben barangolhatunk, ahol örökzöld fenyők nyújtóztatják hosszú ágaikat. A fenyőfák is hullatják apró tűlevelüket, de nem egyszerre, hanem folyamatosan, ezért mindig van levelük. Örökzöldek.
Olyan fák, amelyek folyamatosan, kis mennyiségben hullatják leveleiket, ezért egész évben zöldell a lombjuk.
Olyan fák csoportja, melyek ősszel az összes levelüket lehullatják, tavasszal újra rügyeznek.
Az erdő szintjei
Az erdő lentről fölfelé öt szintre osztható:
- talajszint
- mohaszint
- gyepszint
- cserjeszint
- lombkoronaszint
A hegyvidékeken az éghajlat következtében kialakult növénytakaró függőleges irányú változása.
Az éghajlat elemei
Az erdők élőlényei kedvelik a napsütést és a csapadékot. Olyan területeken jöttek létre, ahol ezek a feltételek a leginkább teljesülnek.
Az éghajlat szerepe az erdők kialakulásában
Szinte minden éghajlati övben találunk erdőket, kivéve a legszárazabb és a leghidegebb területeket. A száraz sivatagokban és a zord sarkvidékeken nem tudnak megélni a fák. A többi vidéken hol nagyobb, hol kisebb erdőségekkel találkozhatunk. A hegyvidékek erdőségei különlegesek, mert itt függőlegesen változik a növényzet képe.
Az erdők pusztulása és ennek okai
Sajnos egyre kevesebb erdőség van Földünkön. Hazánkban is a honfoglalás idején még az ország több mint a felét erdő borította. Mára ez 20% alá csökkent. De nemcsak nálunk ilyen szomorú a helyzet.
Az erdők védelme és jelentősége
Fontos, hogy a még meglévő erdőkkel átgondoltan, óvatosan bánjunk. A fák kitermelése és hasznosítása csak akkor elfogadható, ha a kivágott fák helyére újakat ültetnek, és csak olyan ütemben vágják ki őket, hogy az erdő meg tudjon újulni. Ez lassú folyamat, mert az erdő egy bonyolult életközösség, melynek több évre, évtizedre van szüksége a regenerálódáshoz.
A különböző területeken lakó növények és állatok szoros kapcsolata, együttélése.