A fagyás jelensége
Azt a folyamatot, amikor a folyékony anyagból szilárd lesz, fagyásnak nevezzük. Ez a halmazállapot-változás hőmérséklet-csökkenéskor figyelhető meg.
Azt a jelenséget, amikor a folyadék megszilárdul, fagyásnak nevezzük.
Azt a hőmérsékletet, amelyen a folyékony anyagból szilárd lesz, fagyáspontnak nevezzük.
A fagyás megfigyelése
Ősz végén te is megfigyelheted, hogy amikor jönnek a fagyok, a pocsolyák vize megfagy. Először a tetején alakul ki egy szilárd réteg, majd az egész befagy.
A fagyáspont
A fagyás minden anyagnál egy meghatározott hőmérsékleten megy végbe. Ez a fagyáspont. A fagyáspont különböző anyagoknál különböző hőmérsékleten van. Ha egy pohár vizet a fagyasztószekrénybe teszel, egy idő után megfagy, ugyanis ott 0 °C alatt van a hőmérséklet, vagyis a víz fagyáspontja alatt. Ha viszont csokoládét, vagy cukrot olvasztasz a főzőlapon, ha elkezd hűlni, már szobahőmérsékleten megdermed. Ez azt jelenti, hogy ezeknek az anyagoknak a fagyáspontja magasabb a szobahőmérsékletnél.
A víz térfogatváltozása
Az anyagok térfogata általában csökken, ha csökken a hőmérsékletük. Ez a víznél egy kissé bonyolultabb. A víz térfogata csak +4 °C-ig csökken, utána ismét növekszik. Ez azt jelenti, hogy egy tóban télen a +4 °C-os víz van legalul. A tó vize pedig felülről kezd befagyni. A jég rossz hővezető, ezért az alatta lévő víz valamivel melegebb, így a benne élő halak és egyéb vízi élőlények életben maradnak.