A mediterrán éghajlat jellemzői
Európa déli részén, a Földközi-tenger partvidéke mediterrán éghajlatú. A mediterrán földközi-tengerit jelent. A nyár igen forró és száraz, mert a szél délről, a sivatag felől fúj. A tél enyhe és csapadékos, mivel ilyenkor a nyugatról érkező páradús levegő áramlik ide az Atlanti-óceán felől.
A folyók vízjárása erősen ingadozó. Vannak olyan folyók, amelyek télen széles mederben hömpölyögnek, nyáron pedig keskeny patakként csörgedeznek a folyómeder alján, vagy éppen teljesen kiszáradnak.
A Földközi-tenger környékén kialakult éghajlat. Forró, száraz nyár, esős, enyhe tél jellemzi.
A mediterrán éghajlatú területek
A mediterrán éghajlat leginkább a Földközi-tenger partján fekvő területekre jellemző. Tipikusan mediterrán országok: Görögország, Olaszország, Franciaország déli része és Spanyolország. Az éghajlat hatása azonban távolabb is érvényesül, még hazánk egyes déli vidékein is.
Afrikát és Európát elválasztó tenger.
A mediterrán vidékek élővilága
A mediterrán vidékek jellemző növényzete a szárazságtűrő, sok napsütést igénylő keménylombú erdő. A különleges fájú parafa az egyik legelterjedtebb növénye, melynek fája nagyon puha. Viaszos levelei megtartják a nedvességet, így védekezik a szárazság ellen. Ahol az erdőket kiirtották, szúrós örökzöld cserjés nőtt.