A napi időszámítás alapja
Az időt mi az óránkkal mérjük, amely mutatja az órákat perceket, másodperceket. Meg sem tudnánk lenni nélküle, hiszen életünk szinte másodpercre ki van számolva. Az időszámítás alapegysége a nap. Egy nap annyit tesz, amennyi idő alatt a Föld egyszer megfordul a tengelye körül. A napot különböző napszakokra bontjuk.
A nap múlásának számítása valamilyen eszközzel.
Az idő mérése az ókorban
Az idő mérésére már az ókori emberek is különböző műszereket készítettek. Ezek általában az Nap és a különböző egy helyben lévő testek viszonyát figyelték, vagyis az árnyék volt a mérés alapja. Azt bizonyára te is megfigyelted, hogy a tárgyak és a te magad árnyéka is a különböző napszakokban más és más.
A napóra
Az árnyék állásán alapuló műszerek közül a legismertebb a napóra. Már több ezer éve is alkalmazták, még a középkorban is fontos időmérő eszköz volt. Ma is akad néhány park, ahol díszítőelemként napórát is láthatunk, de mi magunk is készíthetünk.
Olyan időmérő eszköz, amely a földre eső árnyék alapján méri az időt.
A napóra működése
A napóra tulajdonképpen egy földbe függőlegesen leszúrt bot, vagy egyéb tárgy lehet. Körülötte, a talajon bejelölték az órákat. A bot árnyéka mindig arra a számra mutatott, amennyi éppen az idő volt. Az ókor egyiptomiak olyan napórát is tudtak készíteni, amelyen nemcsak a napi idő múlását mérték, de meg tudták állapítani a napfordulók és a napéjegyenlőségek időpontjait is.
Az idő mérése napjainkban
A napórák azonban, bármilyen precízen is készítették el őket, nem lehettek percre pontosak. A mi korunkban azonban nemcsak az óráknak, de a perceknek is jelentőségük van, ezért pontosabb műszerekre van szükségünk. Karóráink, az otthoni órák, és a városban felállított időmérők már olyan elektromos műszerek, amelyek egészen más elv szerint működnek, mint a régi napórák.