Legfontosabb városok az Északi-középhegységben
Az Északi-középhegység nagytáj legfontosabb városai Miskolc és Eger. Miskolc a harmadik legnagyobb, legnépesebb városunk. Korábban a vas- és acélgyártás központja volt. Ipara most is jelentős az ország számára, de már csak árnyéka a régebbi időknek.
Eger történelmi jelentőségű város, valamint kulturális központ.
Történelmi, kultúrális nevezetességek az Északi-középhegységben
Sárospatak igazi diákváros már évszázadok óta. Itt tanult többek között Csokonai Vitéz Mihály és Kossuth Lajos is. A Rákócziak vára is itt találhat, ma múzeum.
Hollókő a nógrádi palócok építészet és népviselet emlékét őrző falu. Főutcájának minden házát eredeti állapotukban igyekeznek megtartani.
Híres és szép porcelántárgyakat készítenek Hollóházán.
Borvidékek az Északi-középhegységben
A Mátra lábánál lévő Gyöngyös környékén sok szőlő terem. Híres borvidék jött létre ezen a területen, csakúgy, mint a Bükk déli lábánál fekvő Eger környékén és Tokaj vidékén. Híres borunk az egri bikavér, csakúgy, mint a tokaji aszú. A tokaji aszú egészen egyedi, páratlan bor. A szőlőt szemenként szedik le akkor, amikor már összeaszott, és megcsípte a fagy. Az aszú aranyszínű, nagyon édes és erős bor.
A szőlő összeaszalódott szemei, melyből az aszúbort készítik.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park élővilága
A Duna-Ipoly Nemzeti Park1997 óta létezik. A vidék értékes élővilágát óvja. Itt él a ritka árvalányhaj, kankalin, réti iszalag, és ragadozó madaraink közül a kerecsensólyom és a kígyászölyv.
Karsztjelenségek az Északi-középhegységben
Az Aggteleki Nemzeti Park legfőbb látványossága minden kétséget kizáróan a Baradla-barlang. Ez a föld alatt járatrendszer több kilométer hosszú, fantasztikus cseppkőképződményekkel. A mészkőhegységek különlegessége a cseppkövek kialakulása, melyek függhetnek lefelé a barlang plafonjáról, de a talajon is állhatnak. Ha egy álló és egy függő cseppkő összeér, cseppkőoszlop lesz belőle. A felszín felett is érdekes képződményeket találunk, víznyelőket, dolinákat, ördögszántást. A vidék élővilága is védett.
A mészkőhegységekben a víz kioldja az ásványi anyagokat a kőzetből és változatos formákat hoz létre. Ebből az egyik legszebb a cseppkő.
Bükki Nemzeti Park
A Bükki Nemzeti Parkot már 1976-ban létrehozták. Fő cél itt egyrészt a különleges, mészkőhöz kapcsolódó felszínformák, másrész az itteni élővilág, elsősorban az erdők életközösségeinek védelme. Az erdők, ahogy a neve is mutatja, főleg bükkfából állnak, de tölgyerdők is megtalálhatók, főleg a védettebb völgyekben. A Bükk központi részén lévő fennsíkon szép, különleges felszínformák jöttek létre. A víz oldó hatására a mészkőben víznyelők, dolinák jöttek létre.