A mozgásállapot-változás
Ha belerúgsz a labdába, a labda elgurul vagy elrepül. Azzal, hogy a lábaddal megrúgtad, megváltoztattad a labda mozgásállapotát. Az álló helyzetben lévő test elkezdett mozogni, mozgásállapot-változás lépett fel. A lábad és a labda kölcsönhatásba lépett egymással. A lábaddal erőhatást fejtettél ki a labdára.
Az erőhatás
Ha két test kölcsönhatásba lép egymással, erőhatást fejtenek ki a másikra. Ez az erőhatás látható, mert mozgásállapot-változással jár, vagyis megváltozik a kölcsönhatásban részt vevő testek sebessége, vagy mozgásuk iránya.
Erőhatások a valóságban
Körülöttünk szinte minden pillanatban valamilyen erőhatás éri a testeket. A gravitációs erő például mindig, a Föld minden pontján hatással van a testekre. Amikor felemeled a táskádat, vagy a könyveidet, az izomerőd segítségével mozgatod a tárgyakat. Életünk során megszámlálhatatlanuk sokszor fejtünk ki magunk is erőt a környezetünkre.
A erőhatás mértéke
Az erőhatások különböző nagyságúak lehetnek. Nagyobb erőhatás ugyanazon a testen, ugyanannyi idő alatt nagyobb sebességváltozást hoz létre. Ez azt jelenti, ha erősebben rúgsz bele a labdába, messzebbre fog repülni és gyorsabb lesz.
Az erőhatás iránya
Az erőnek nemcsak a mértéke lényeges, hanem az iránya is. Erőhatás következtében ugyanis a testnek a sebessége mellett mozgásának iránya is megváltozhat, hiszen nem mindegy, hogy a labdát merre rúgod.