Ami sosem pihen: a szív
Van egy szervünk, amely folyamatosan ott dobog a mellkasunkban. Ez a szív. Vérkeringésünknek és egyben egész testünknek a központja. Vérkeringés nélkül ugyanis nincs élet. Ha pár percre megáll a szív, és ezzel a vérkeringés, az ember meghal.
A szív több kisebb részből áll, amelyek megállás nélkül pumpálják a vért. Ehhez a legerősebb izomzatra van szükség. Csak a szívizom képes erre a munkára. A vért egyrészt a tüdőbe pumpálja, hogy oxigénnel felfrissüljön, majd miután a megújult vér visszakerül a szívbe, tovább pumpálja azt a test minden részébe. Az elhasználódott, szén-dioxiddal teli vér majd ismét a szívbe kerül.
A vérkeringés központi, irányító szervét, amely a mellkasunkban dobog, szívnek nevezzük.
A legfőbb gondolkodó: az agy
Az agy testünk legbonyolultabb szerve. Rengeteg feladatot lát el, melynek mechanizmusát még nem sikerült teljesen megértenünk. Az agynak különböző részei vannak, és mindegyik rész más-más dologért felelős. Itt van a mozgás központja, az érzőközpont, amelybe a tapintás, a látás, a hallás és minden egyéb is beletartozik. Az agy szabályozza a légzést, a nyelést és a többi folyamatot is. Ha belelépsz egy rajzszögbe, azért rántod el a lábad, mert a szúrás ingere a bőrből az agyba jut, amely utasítja a mozgató szerveket, hogy kapd fel a lábadat. A test többi részével a kapcsolatot a gerincvelőben futó idegrostok segítségével veszi fel. Az agyunkkal gondolkodunk, fantáziálunk, érzünk.
Az idegrendszer központját, gondolkodásunk és egyéb tevékenységünk központi szervét agynak nevezzük.
Hogyan emésztünk: a gyomor és a belek
Az emésztés folyamatát szintén az agy irányítja. Amikor a táplálékot a szánkba vesszük, rögtön megkezdődik az emésztés. Az étel először a szájüregbe kerül, ahol megrágjuk, majd lenyeljük. A szájüregben a fogak felaprítják az ételt, a nyál pedig megkezdi az emésztést. A ízeket a nyelvünkön érezzük, mely hatására fokozódik a nyálképződés. A megrágott táplálék a garaton és a nyelőcsövön keresztül a gyomorba kerül. Itt az étel tovább bomlik. Ezután a vékonybélbe kerül, melynek első részét patkóbélnek nevezzük. Itt a hasnyálmirigy és a máj áltat termelt emésztőnedvek egyszerű, a szervezet által hasznosítható tápanyagokká bontják a táplálékot. A vékonybélben ezután szívódnak fel a tápanyagok. A vékonybél falát vérerek borítják, melyek felszívják az anyagokat a bélből. A maradék tápanyagok a vastagbélbe kerülnek, ahol a víz és az ásványi anyagok szívódnak fel. A szervezet számára nem hasznosítható anyagok a végbélen keresztül kiürülnek a szervezetből.
Hogyan lélegzünk: a tüdő
A légzés szintén nagyon fontos folyamat a szervezet számára. Első állomása az orrüreg. A levegő a légcsövön át a tüdőbe kerül. Mire ide jut, addigra már a szennyező, felesleges anyagok egy része kiszűrődik belőle, például a por. De sajnos vannak káros anyagok, amelyek a tüdőbe kerülnek, és onnan az egész testünkbe szétáramlanak, amelyek betegségeket is okozhatnak.
Legfőbb védelmi vonalunk: a bőr
A testet védelmezni kell a fertőzésektől, az ütésektől és egyéb veszélyes folyamatoktól. Ezt a funkciót többek között a bőr látja el. A bőrben lévő verejtékmirigyek segítségével szabályozzuk testünk hőmérsékletét. A bőr érzékszervként is működik. Rengeteg idegvégződés található itt, amely érzékeli, ha hozzáérünk valamihez. A hideget, a meleget, a fájdalmat és a tapintást egyaránt a bőrünkben lévő idegvégződések segítségével érzékeljük.
Mi véd meg a káros anyagoktól: a máj, a vese a vakbél és a mandulák
A hasznos anyagok bejuttatása közben sajnos nemcsak a hasznos, hanem a szervezet számára kifejezetten káros, olykor veszélyes anyagok is bejutnak testünkbe. Szerencsére vannak olyan szerveink, amelyeknek az a feladatuk, hogy kiszűrjék ezeket az anyagokat.
Nagyon fontos, hogy a vérből eltávozzanak a káros anyagok. Ezt a munkát a két vese végzi. A káros anyagok a vizelettel együtt jutnak ki a szervezetünkből. A mandulák a torkunkban vannak, és a fertőzésektől védik szervezetünket.
Az emésztés folyamatában részt vevő szerv, az epét termeli, amely a zsírok lebontásában segít.
A szervezet méregtelenítésének nélkülözhetetlen szerve, a vérből választja ki a szervezetünkre káros anyagokat.
Ami az energiát szállítja: a vérkeringés
Az erek egész testünket behálózzák. Az erek összessége a szívvel együtt adják a vérkeringést. A az erekben vér folyik, amely az élethez szükséges anyagokat szállítja testünk sejtjeihez, és az elhasznált, felesleges anyagokat szállítják el onnan. Testünkben összesen kb. öt liter vér van. A vörösvérsejtek az oxigént és a szén-dioxidot szállítják. A fehérvérsejtek a kórokozókat pusztítják el a vérben. A vérlemezkék abban segédkeznek, hogy sérüléskor a vérzés minél hamarabb elálljon, és begyógyuljon a seb. Ebből is láthatjuk, milyen sokrétű a vérkeringés, milyen sok feladatot lát el.
Védelmi rendszerünkhöz tartozó szervek, melyek a szájüreget védik a káros, betegségeket okozó baktériumokkal szemben.
A vastagbél kezdeti szakaszának része, a vékonybél tartalma ömlik bele, majd folytatja útját a vastagbélbe.