A kalapos gomba felépítése
A kalapos gombák teste több részből áll. Legfeltűnőbb a kalap, melyet majdnem úgy hord a gomba teste tetején, mint mi a saját kalapunkat, sapkánkat. A kalap alatt van a tönk, a gomba törzse. A tönk a talajban lévő gombafonalakból nő ki. Több olyan gomba is van, amely bocskort hord a tönkön, vagy gallért a kalapja alatt. A gombák spórával szaporodnak.
Olyan növény, melynek egyedei egy csoportba tömörülve fejlődnek. A gombafonalakból több gomba is kinő. Ezek a gombatelepek.
A spóratok a gombakalap alján található. Itt fejlődnek ki a spórák.
A kalapos gombák törzsét tönknek nevezzük.
A gombák szaporodása
A gombák spórái a kalap alján lévő lemezekben bújnak meg. A szél fújja ki belőlük a spórákat, melyek nedves talajba érve gombafonalakat hoznak létre. Ezzel új telep alakul ki.
A gombafonal a talajban lévő sűrű, vékony szövedék, melyből a gombatelep alakul ki.
A gombák spórával szaporodnak, a spórákból alakulnak ki a gombafonalak.
A gomba kifejlődése
A spórából kifejlődött gombafonalak a talajban arra várnak, hogy vízhez jussanak. Ha megkapták, apró kis gumók bújnak elő a földből. Ez a termőtest, ami egyre növekszik. Pár nap alatt kifejlődik a tönk és a kalap. Vannak gombák, melyek bocskort és gallért is növesztenek.
Az erdei csiperke
Egyik leggyakoribb és legismertebb erdei kalapos gombánk az erdei csiperke. Az erdőn kívül a réteken, mezőkön is megél. Jóízű, ehető gomba. Fehér színű. Tömzsi tönkjét gallér díszíti. A kalap alján lévő lemezek fiatalon rózsaszínűek, később sötétbarnába mennek át. Kalapja félgömb alakú. Sajnos nagyon hasonlít hozzá a gyilkos galóca.
A gyilkos galóca
Ha csiperkét akarunk szedni az erdőben, nagyon vigyázzunk, mert könnyen összetéveszthetjük a gyilkos galócával. A gyilkos galóca nagyon mérgező. A belőle készített étel akár halálos is lehet! Sajnos erre már volt példa, olyanra is, hogy egy egész család halt meg a rosszul felismert gombából készült ételtől.
Az erdei gombák pusztulása
Az erdők pusztulásával a kalapos gombák élőhelye is zsugorodik. A gombák a nedves, párás területeket kedveli, az erős napsütésben elpusztulnak.
A gombák pusztulásának következményei
A gombákra (mivel fontos szerepet játszanak a szerves anyagok lebontásában), szükségük van a többi élő szervezetnek. Ha a természet nem tudja megfelelő ütemben lebontani a szerves anyagot, a növények sem jutnak elég táplálékhoz, az egész körforgás felborulhat.