A gombák és az erdő
A kalapos gombák az erdőkben élnek. Tavasztól őszig, az esőzések után bújnak ki a földből. Nagyon változatos a formájuk, színük. Többféle gomba lakja az erdőt. Életmódjukat tekintve vannak korhadéklakó és élősködő gombák.
A korhadéklakók
A korhadéklakók elhalt növényi és állati maradványokra telepednek, belőlük nyerik ki a számukra szükséges szerves anyagokat. Ők bontják el az elhalt élőlényeket.
Az elhalt növényi és állati maradványokra települt, azokból táplálkozó gombák.
Az élősködő gombák
Az élősködők nem az elhalt, hanem az élő szervezetekből szívják el a táplálékukat. Vannak gombák, amelyek együtt élnek a másik élőlénnyel. Például a fenyők meg sem tudnának lenni gombák nélkül, mert a gyökerén élő gombák szívják fel számára a vizet és az ásványi anyagokat, a fenyő pedig cserébe kész tápanyaggal látja el őket. Vannak azonban olyan gombák, melyek gyakorlatilag elpusztítják az élőlényt, melyre rátelepültek.
Az élő szervezetekre települő gombák. A gomba elszívja a táplálékot a másik élőlényből.
Mindkét szervezet számára hasznos életforma, mikor kölcsönösen segítik egymást a fejlődésben.
Együtt élő és élősködő gombák
Az együttélés és az élősködés között tehát az a különbség, hogy az együttélés mindkét szervezet számára hasznos, sőt gyakran nélkülözhetetlen, az élősködés viszont gyengíti, olykor el is pusztítja az élő szervezetet.