Elektromosság a lakásban
Az elektromosságot életünk számos területén hasznosítjuk. A mai ember talán már meg sem tudna lenni elektromosság nélkül. Alig van olyan tevékenységünk a mindennapokban, amelyhez ne használnánk valamilyen formában az elektromosságot. Végig tudnád számolni, hányszor használsz elektromos berendezést a felkeléstől a lefekvésig?
Mire használjuk az elektromosságot otthon?
Vannak olyan eszközeink, amelyek hálózati árammal működnek: a tévé, a számítógép, a sütő, a hűtő, a villany, hogy csak párat említsek. Viszont olyan tárgyaink is vannak, amelyek elemmel működnek, mint a zseblámpa, a hordozható lejátszók és még sok egyéb. Bár a működési elvükben sok a hasonlóság, mégsem szabad összekeverni őket!
Ártalmatlan elektromosság
Az elemekben lévő elektromos feszültség viszonylag alacsony, olyan dolgok működtetéséhez készítették, amelyekhez kis feszültség is elég. Ezek gyakorlatilag ártalmatlanok az ember számára, viszont nagyon hasznosak lehetnek a mindennapokban.
A hálózati áram
A hálózati áram elektromos mezője nagyon erős. A háztartási gépek, a villany és még nagyon sok gép és berendezés működéséhez szükséges ez az áramerősség. Amikor egy gépet bedugsz a konnektorba, elektromos kölcsönhatás jön létre köztük. Az elektromos áram működésbe hozza a hozzá csatlakoztatott gépet a benne lévő elektromos tulajdonságú részecskék áramlásával.
A konnektorban lévő tartós elektromos mezőt nevezzük hálózati áramnak.
Nem játék a hálózati áram!
Nagyon hasznos számunkra ez az áramforrás, viszont nagyon veszélyes is. Te ugyanúgy elektromos kölcsönhatásba kerülhetsz vele, mint azok a berendezése, amelyeket bedugsz a konnektorba. Rád viszont egészen más hatással lenne.
Mi történhet, ha megráz az áram?
Ha az elektromos áram végigáramlana a testeden, annak súlyos következményei lehetnek. Gyakran halálos kimenetelűek az ilyen balesetek. Ezért jól jegyezd meg: a hálózati áram életveszélyes! Sem kísérletezni, sem játszani nem szabad vele, kizárólag rendeltetésszerűen használni!
A villámlás jelensége
Elektromosság azonban nemcsak a lakásban van. A természetben is megfigyelhető időnként. Főleg nyári zivatarok idején láthatod – és hallhatod – azt az óriási elektromos kisülést, ami a légkörben alakul ki a viharok idején. Amikor dörög az ég, akkor valahol villámlik. A villámlást is elektromosság hozza létre. Ilyenkor a légkörben a pozitív és negatív töltések felhalmozódnak, majd kölcsönhatásba lépnek egymással. Ilyenkor villámlik. Nagyon szép természeti jelensége, de még a hálózati áramnál is veszélyesebb. Ha valakibe közvetlenül belecsap a villám, azonnal szörnyethal, ugyanis a hálózati áram többszöröse van egy villámban. Ezért légy nagyon óvatos, ha vihar idején kint vagy a szabadban!
A légkörben lezajló elektromos kisüléshez kapcsolódó fényjelenséget nevezzük villámlásnak.