Ha leveszed a pulóvert…az elektromosság jelensége
Már biztosan tapasztaltad, hogy télen, amikor leveszed a pulóvered, és utána hozzáérsz valamilyen fémtárgyhoz, az „megráz”. Sötétben még kis szikrákat is láthatsz vetkőzéskor. Ennek oka az elektromosság. Ez az erő körülvesz minket, szinte mindenhol megtalálható, életünk része. Sokféleképpen megnyilvánul a hatása, jelenléte.
Ha a vonalzóval megdörzsölöd a szőrmét…az elektromosság jelensége
Több egyszerű módszer is ismert az elektromosság szemléltetésére. Ha például egy műanyag rudat megdörzsölsz egy darab szőrmével, vagy papír zsebkendővel, akkor a rúd közelében lévő apróbb tárgyak elmozdulnak a műanyag rúd felé. Vagyis a rúd vonzza a környezetében lévő testeket.
Az elektromos állapot
Amikor dörzsöléssel elektromos állapotba hozunk egy testet, akkor az is elektromos állapotba kerül, amivel megdörzsöltük az adott tárgyat. A két test elektromos állapota azonban nem lesz egyforma. Az egyik testben a pozitív töltések kerülnek túlsúlyba, a másikban pedig a negatív töltések.
A testekben lévő negatív és pozitív töltések arányának eltolódásakor létrejövő állapot.
A testek dörzsöléssel vagy szoros érintkezéssel elektromos állapotba hozhatók. Ekkor bármely tárgy, ha a sajátjától eltérő anyagból készült testtel szorosan érintkezik, elektromos állapotúvá válhat.
Az elektromos állapotú test és környezete
Az elektromos állapotú test környezetében az elektromos mező hat a benne lévő tárgyra, de megváltoztatja az elektromos mező állapotát. Köztük tehát elektromos kölcsönhatás jön létre
Az elektromos mező
A töltések számának eltolódása miatt alakul ki a test körül az elektromos mező, mely hatással van a környezetében lévő testekre. Az elektromos mező ugyanúgy láthatatlan, mint a mágneses mező, jelenlétét azonban többféle módszerrel bebizonyíthatjuk. Például az elektromos állapotban lévő testek közelében a búzadara szemcsék szabályos vonalakba rendeződnek. Tehát a szemcsék az elektromos mező hatására az elektromos mező erővonalai mentén rendeződnek el.
Az elektromos állapotban lévő testek sajátos környezetét elektromos mezőnek nevezzük.