Az éghajlat meghatározása
Földünk különböző pontjain eltérő és hasonló vonásokat tapasztalhatunk az időjárásban. Néhol perzselő hőség van, ugyanakkor akadnak vidékek, ahol szinte mindig fagypont alatt van a hőmérséklet. Néhol minden nap felhőszakadás-szerű eső esik, de találunk olyan helyet is, ahol évekig nem is esik. Földünk képe nagyon változatos ilyen szempontból. És ennek mi az oka?
A Napból érkező sugarak Földünk felszínét nem egyforma mértékben melegítik fel. Bolygónk gömbszerű alakjából következik, hogy az egymással nagyjából párhuzamos napsugarak különböző szögben érik a felszínt. Ez az egyik alapvető oka az éghajlat változatosságának.
Ha a Föld éghajlatát csak a napsugarak beesési szöge határozná meg, akkor szoláris éghajlati övezetesség alakult volna ki bolygónkon.
Az időjárás és az éghajlat közti különbség
Ne tévesszük azonban össze az éghajlatot és az időjárást! Természetesen a kettő szorosan összefügg egymással, mégis meg kell különböztetnünk őket. Míg az időjárás az idő napszakonkénti változása, (például reggel esik az eső, de délben szétoszlanak a felhők és kisüt a nap), addig az éghajlat egy rendszer, amely a terület földrajzi elhelyezkedéséből adódik (például az évi csapadékmennyiség).
Az időjárás és az éghajlat elemei
Az időjárást és az éghajlatot egyaránt négy tényező határozza meg. Ezek az időjárás és az éghajlat elemei. A legfontosabb, amelyből az összes több következik, a napsütés. A Napból érkező sugarak mennyisége határozza meg elsősorban egy terület éghajlatát. Emellett a szél, a csapadék és a hőmérséklet adja meg egy terület időjárását és éghajlatát, amelyek szorosan összefüggnek egymással.
Az éghajlatot alakító tényezők
Az éghajlatot három tényező együttes figyelembevétele határozza meg. Ezeket éghajlatot alakító tényezőknek nevezzük, melyek a következők: az Egyenlítőtől való távolság, vagyis az, hogy a vidék melyik földrajzi szélességen helyezkedik el, az óceántól való távolság és a tengerszint feletti magasság, vagyis a domborzat.
Az éghajlatot módosító tényezők
Léteznek olyan tényezők, amelyek módosítják az éghajlatot. A különböző területek fölött kialakult magas, vagy alacsony légnyomású területek, ahonnan az esőt hozó ciklonok, vagy a szárazságot hozó anticiklonok indulnak, befolyásolva környezetük éghajlatát, a szél, amely a hideg és a meleg levegő mozgásából, cserélődéséből alakult ki, a tengeráramlások, melyek hőmérséklete befolyásolja a szárazföldek éghajlatát, valamint az ember, amely olyan mértékben beleavatkozik a természet folyamataiba, hogy még az éghajlatot is módosítja.