A tavak pusztulása
A tavak a természetes folyamatok hatására is elpusztulnak több ezer, vagy millió év alatt. Az emberi beavatkozással azonban ez felgyorsulhat. Vannak olyan tevékenységek, melyek óhatatlanul ide vezetnek még akkor is, ha nem ez volt a cél. Előfordul, hogy egy tavat szándékosan tüntetnek el. Ennek egyik módja a lecsapolás, melyet általában mocsaras, lápos vidékeken alkalmaznak, de tavakat is lecsapolnak időnként.
A tavak pusztulásának hatása a tóparti élővilágra
Mivel a tóparti élővilágnak éppen a nedvességre van szüksége, ezért a tavak eltűnésével az itt élő növényzet is megváltozik, vele együtt pedig az állatvilág is. Gyakran szántóföld, vagy legelő lesz ezekből a területekből, így a növények teljes mértékben eltűnnek, az állatok vagy elvándorolnak máshova, vagy megpróbálnak alkalmazkodni az új körülményekhez.
A tavak, tópartok védelme
Nagyon fontos ezért a tópartok védelme, mert ezek az életközösségek a természet számára nélkülözhetetlenek. Azok az állatok, amelyek nem itt élnek a tavakat, vagy a folyóvizeket keresik fel, hogy ihassanak, de gyakran a táplálékszerzés színhelyei is.
A folyópartok élővilágát fenyegető veszélyek
A legnagyobb problémát a vizek szennyezése jelenti. A bejuttatott vegyszerek az állatokat és a növényeket egyaránt pusztítja, a műtrágyák elősegítik a vízi növények növekedését, amely felgyorsítja a tavak pusztulását.
A folyópartok védelme
A folyóknál szintén a szennyezés a legnagyobb gond. Néhány európai folyóban már egyáltalán nincs élet, de hazánk vizeinek egy része is erősen szennyezett. Az ilyen folyóknak a partján is más a növényzet, hiszen a káros anyagok egy része beleszivárog a part menti talajba, onnan pedig a növények elszívják. A víz szennyezése tehát sokkal nagyobb károkat tud okozni, mint gondolnánk.
A víz elvezetése egy területről, vízelvezető csatornákkal, szivattyúkkal.