A fűzfa természetes élőhelye
Fűzfákat kertekben, parkokban is láthatunk, de igazi élőhelye a vizek partja. Hatalmas méretűre is megnőhetnek ha a környezetük minden feltételnek megfelel.
Olyan növény, melyen vagy csak porzós, vagy csak termős virágzat van.
A fűzfa részei
A fűzfa gyökere mélyen a föld alatt van. Törzse és ágai hajlékonyak. Nagy a nedvességtartalmuk, ezért a kéreg alatt fája puha. Az ágakon, sűrűn egymás mellett sorakoznak a lándzsa alakú levelek.
A fűzfa virágzata
A fűzfa kora tavasszal virágzik, még a levelek megjelenése előtt. Az egyik fán csak porzós, egy másik fán csak termős virágokból álló barkavirágzat van. A porzós barkák laza, lecsüngő virágzatúak. A termős barkák apró virágai szőrös levélkék között bújnak meg. Nincsen sem csésze-, sem sziromlevele. A virágok tövében édes nektár termelődik, amely magához vonzza a rovarokat.
Olyan virág, melyben vagy csak porzós, vagy csak termő rész van.
A fűzfa egyik fáján csak porzós virágok vannak, melyek laza, lecsüngő virágzatból állnak.
A fűzfák egyik csoportjának csak termős virágai vannak, melyekben a virágok szőrös levélkék között találhatók.
A fűzfa kétlaki növény
A fűzfa virágzata tehát egyivarú, hiszen vagy csak termős, vagy csak porzós virágzatuk van. Az ilyen növényeket kétlakiaknak nevezzük.
A fűzfa termése
A megtermékenyített barkákból fejlődik ki az apró toktermés, melyet könnyű, fehér, vattaszerű repítőszőrök vesznek körül. A szél messzire viszi a magokat, amelyekből új fák fejlődhetnek ki.
A fűzfa jelentősége a vízparti élővilág számára
A fűzfa az ott élő állatok számára menedékül, olykor búvóhelyül szolgál, az odvaiban madarak költenek. A fűzfa gyökérzete megakadályozza a part pusztulását, ezért a többi növény számára is biztosítja a megfelelő körülményeket.
A fűzfa, mint az ember számára hasznos növény
A fűzfa fája és ágai is hasznosak. Hajlékony ágaiból, vesszőiből kosarat és egyéb használati tárgyat készítenek, puha fája a gyufagyártás alapanyaga, kérgéből lázcsillapító és idegnyugtató gyógyszereket készítenek.
Fűzfatelepítés
Az ártereken, a folyók mentén gyakran ültetnek fűzfákat. Ez azért hasznos, mert védik a gátakat, csökkentik a víz erejét, sebességét, a madaraknak pedig ideális fészkelő helyet biztosítanak.
A barka, mint táplálék
Érdekes, hogy a zord, hideg tájakon élő eszkimók régen a fűzfák barkáiból főzeléket készítettek. Természetesen nekik nem állt rendelkezésükre olyan sokféle főzeléknek való zöldség, mint nekünk.
A fűzfa termős virágzatát barkavirágzatnak nevezzük. A barkavirágzat több kis barkából áll.