A bányavidékek ipari jellegzetességei
A bányászat iparága már évezredek óta létezik, de igazán „nagyüzemben” a XIX. század óta termelik ki a föld mélyén lévő ásványkincseket. Vannak külszíni, tehát a felszínen működő bányák, és vannak úgynevezett mélyművelésű bányák, amelyek a föld felszíne alatt találhatók, több tíz, esetleg több száz méterrel a lábunk alatt. A külszíni bányák létrehozásakor a vidék teljes élővilágát elpusztítják és a talajt is elhordják. A bányák mellett hatalmas kupacok, meddőhányók vannak, ahol a haszontalan kőzeteket, anyagokat halmozzák fel. A bányák környékén gyakran sok szennyező anyag, például nehézfém, vagy savas víz kerül a talajba és a vizekbe, amelyek távoli vidékekre is eljutnak.
Azok a területek, ahol a felszín közelében, vagy a mélyben található ásványkincseket kitermelik.
Az iparterületek jellegzetességei
Az ásványkincsek feldolgozása az ipar különböző ágazataiban történik. Ehhez sok nyersanyagra és energiára van szükség. Az emberek egyre több terméket fogyasztanak, használnak, ezért az ipari termelés is fokozatosan növekszik. A termékek előállításakor azonban sok olyan anyag keletkezik, amelyet nem hasznosítanak. Ezeket kijuttatják a természetbe. A gázok a légkörbe kerülnek, a folyékony anyagok a vizekbe vagy a talajba, a szilárd melléktermékek a hulladéktárolókba. Ez komoly teher a természet számára. Szerencsére az utóbbi évtizedekben a fejlett országokban egyre inkább odafigyelnek arra, hogy minél gazdaságosabban termeljenek, és minél kevesebb melléktermék keletkezzen az ipari tevékenység során. Ez az új technológiáknak köszönhető, amelyek egyre inkább elterjednek az ipari termelésben.
Azok a területek, ahol üzemek és egyéb ipari létesítmények működnek.
Környezetkímélő technológiák
A környezetkímélő módszerek elsősorban tisztítják, a környezet számára semlegesítik a fel nem használt anyagokat, hogy azok minél gyorsabban lebomolhassanak, minél kevesebb kárt okozzanak. Fontos még az újrahasznosítás is. Korábban a melléktermékeket egyszerűen szemétként kezelték, ma már azonban igyekeznek új termékeket előállítani belőlük.