A Kárpátok
A Kárpátok az újidőharmadidőszakában zajló hegységképződési folyamat során keletkezett.. Gyakorlatilag körülöleli a Kárpát-medencét, csak nyugat és délnyugat felé nem találkozunk vele. Hatalmas, párhuzamos vonulatokból áll, nagyon változatos formakinccsel. Vannak üledékes kőzetű, csipkés gerincű hegységek, de akadnak merész vulkáni kráterek, vagy éppen erősen lekoptatott, szelíd hajlatú hegyoldalak is. A magasban gyakran füves fennsíkokat találunk, ahogy birkákat legeltetnek évszázadok óta, de akadnak ember számára szinte megközelíthetetlen, vad, szakadékos területek is.
Erdély nagytájai
A Kárpát-medence keleti részét, Erdélyt a Kárpátok keleti és déli vonulata zárja le. Erdély szívében található az Erdélyi-szigethegység, amely sok, értékes ásványkincset rejt magában. A hegységet, ahogy a neve is mutatja, minden oldalról síkvidék veszi körül. Keleten és északon a mi Alföldünk keleti része, keleten az Erdély- medence, ahol több sóbányát is találhatunk, délen pedig a Maros völgye.
A 200 és 500 méteres tengerszint feletti magasságon lévő sík terület.
500 méter tengerszint feletti magasságban elhelyezkedő sík terület.
A törésvonalak mentén elmozdult, összetöredezett hegyvidék, melyet a külső erők tovább pusztítottak.
Olyan nagyobb kiterjedésű terület, ahol a csekély a szintkülönbség. A síkságokon belül megkülönböztetünk mélyföldet, alföldet és fennsíkot, attól függően, hogy melyen magasan találhatók.
A Föld mélyéből előtörő, folyékony anyagok megszilárdulásából kialakuló hegység.