A Dunántúli-középhegység ásványkincsei
A Dunántúli-középhegység életében az ásványkincsek kibányászása és feldolgozása játssza a főszerepet, mivel mezőgazdasági szempontból nem kedvezőek az adottságok. Fontos a szénre és a gyengébb fűtőértékű lignitre épülő ipar.
Éghajlata hűvösebb és csapadékosabb, mint az Alföldé, talaja a legtöbb helyen igen gyenge, a mészkővidékeken pedig gyakran csak a csupasz kőzet van a felszínen. Néhol persze művelés alá vonták a területet, de országos szempontból nem számottevő.
A Balaton-felvidék azonban kivétel, mert a déli, napos lejtőkön olyan szőlőt termesztenek, melyekből világhírű borokat készítenek a borászok. Főleg a Badacsony híres a fehér borairól.
A szén kialakulása
A szén a földtörténeti középidőben jött létre. Akkoriban nagy kiterjedésű, dús növényzetű mocsárvidék volt a mai bányák helyén. Az akkori növények hatalmasak, gyakran 30-40 méter magasak voltak. Amikor ezek a faóriások elpusztultak, lesüllyedtek a mocsár fenekére. Az iszap betemette őket, és a levegőtől elzárva, nagy nyomás alatt az évmilliók során szénné alakultak. A legrégebbi szenünk a feketekőszén, amely a legtöbb energiát adja, ha elégetik. Nála fiatalabb és kevésbé értékes a barnakőszén, a lignit pedig a barnakőszénnél is fiatalabb, fűtőértéke jóval kevesebb, mint a feketekőszéné.
Az évmilliókkal ezelőtt elhalt, és hordalékkal betakart növények elszenesedett maradványai, mely nagy nyomás alatt, levegőtől elzártan alakult ki. Fontos energiahordozó.
Bányászat a Dunántúli-középhegységben
A korábbi évtizedekben jóval több bánya üzemelt, mint napjainkban, de a költséges kitermelés miatt a nagy részüket be kellett zárni. A bányák bezárása komoly problémát jelent a vidéken, ugyanis nem mindenki tud elhelyezkedni más szakmában, nincs elég munkahely.
Vörösesbarna színű érc, mely az alumíniumgyártás alapanyaga.
A bányászatra épülő iparágak
A kibányászott bauxit a timföldgyárba kerül, ahol felhevítik, timföldet készítenek belőle. A timföldből, nagyon sok villamos energia és víz felhasználásával az alumíniumkohóban alumíniumot állítanak elő. Az alumínium nélkülözhetetlen alapanyaga a gépgyártás számtalan ágazatának. Az alumínium előállítása igen költséges, ezért nagymértékben csökkentették a gyártását az utóbbi időben.
A bauxitból előállított anyag, melyből alumíniumot készítenek.
Az iparnak azon ágazata, melyben a kibányászott fémek megolvasztásával, elektromos energia felhasználása mellett különböző anyagokat állítanak elő. Az ipar más ágazatainak, például a gépgyártásnak az alapjául szolgálnak..
Elektromos energia és timföld felhasználásával előállított anyag, mely rengeteg termék, főleg gépgyártás alapanyaga.
Energiatermelő iparágak
A szénre és lignitre épülő energiaipar szintén sokat változott az utóbbi évtizedekben. Mivel a kohók nagy része bezárt, az itteni hőerőművek veszítettek jelentőségükből. Egy részük azonban még ma is működik és villamos energiával látják el az üzemeket és a háztartásokat.
Az ipar azon ágazata, melyben a különböző energiahordozókból elektromos energiát állítanak elő.