Domborzat
A földfelszín formáit domborzatnak nevezzük. Ezek a síkság, a dombság és a hegység. A domborzatot színekkel és magassági számokkal jelöljük. A földfelszín formái mindenhol jelen vannak, hiszen egy adott területről egyértelműen eldönthető, hogy az alföldi vagy hegységi táj-e. Magyarország domborzati térképével már biztosan találkoztál, de természetesen minden területnek, országnak, kontinensnek vagy az egész Földnek elkészült a domborzati térképe. Európa csúcsa a francia Alpokban emelkedő Mont Blanc (4807 m), míg a Föld legmagasabb pontja a Himalájában uralkodó Mount Everest (vagy Csomolungma) csúcsa a 8848 méterével. S ha még a Földtől is eltávolodunk, akkor akár a közel 27 km magasra emelkedő Olympus Mons tűzhányó hegyóriást is feltérképezhetjük a Mars bolygón, mely nemcsak a Mars, hanem a Naprendszer legmagasabb csúcsa is. De a magassági legekhez hozzá tartoznak a mélységi csúcsok is. A Föld legmélyebb pontja a Csendes-óceáni szigetvilágban, 11034 m mélyen húzódó Mariana-árok az óceán mélyén.
Magyarország domborzata
Magyarországon a felszíni formák közül az alföld (0-200 m tengerszint feletti magasság között), a dombság (200–500 m tengerszint feletti magasság között) és a középhegység (500-1500 m tengerszint feletti magasság között) található meg. Legközelebbi magashegység a Kárpátok és az Alpok hegyvonulata.
Hazánkat felszíne alapján 6 nagytájra osztjuk:
Alföld
Kisalföld
Dunántúli-dombság a Mecsek hegységgel
Dunántúli-középhegység
Északi-középhegység
AlpokaljaA nagytájak neve is mutatja a rá jellemző domborzati formákat. Magyarország legnagyobb része alacsony, sík terület (Alföld és a Kisalföld). Egyetlen dombsági táj található a Dunántúl déli részén (Dunántúli-dombság). Egy közel ÉK-DNY irányban húzódik végig az országon a középhegységek láncolata (Északi- és a Dunántúli-középhegység). Hazánk legnyugatibb része az Alpok magashegység előfutára az Alpokalja középhegységi lankáival, melynek legmagasabb csúcsa az Írottkő (882 m). Nevezetes magyarországi magassági csúcsok a következők:
A Mátra csúcsa a Kékes: 1014 m
A Bükk csúcsa az Istállós-kő: 958 m
A Börzsöny csúcsa a Csóványos: 938 m
A Zempléni-hegység csúcsa a Nagy-Milic: 894 m
Az Alpokalja, illetve a Kőszegi-hegység csúcsa az Írott-kő: 882 m
A Bakony csúcsa a Kőris-hegy: 709 m
A Gerecse csúcsa a Gerecse: 633 m
A Pilis csúcsa a Pilis: 756 m
A Visegrádi-hegység csúcsa a Dobogókő: 699 m
A Mecsek csúcsa a Zengő: 680 m
Az Alföld és egyben Magyarország legmélyebb pontja Tiszasziget: 75,8 m