Turistatérkép
Egy igazi turista nem indul el kirándulni útikönyv és megfelelő turistatérkép nélkül. Egy igazán jó térkép még akár a könyvet is helyettesíthetné, hiszen tájékoztat a legfontosabb tudnivalókról. A turistatérképeken a felszín egyenetlenségeit, vagyis a domborzatot is ábrázolják szintvonalak, s esetleg a színfokozatos ábrázolás segítségével. Egy túrázónak igazán szüksége van a magasságok és magasságkülönbségek ismeretére, hogy felkészülhessen, mennyi ételt és italt vigyen magával, hogyan öltözködjön, milyen cipőt húzzon fel. A turistatérképeken feltüntetik:
- a jelzett turistautakat,
- a szép kilátást jelző pontokat,
- a kutakat,
- a forrásokat,
- a felkeresni érdemes várromokat,
- a tűzrakásra kijelölt helyeket,
- a pihenőhelyeket,
- az erdészházakat,
- a templomtornyokat,
- egyéb természeti látnivalókat,
- egyéb történelmi nevezetességeket.
- szállás- és étkezési lehetőségeket.
Kirándulás tervezése
Egy kirándulás tervezésénél számos tényezőt kell figyelembe venni, s ki hinné, hogy egy térkép mennyi kérdésre megadja a választ. Először is ki kell választani a megfelelő célpontot, amit meg szeretnénk látogatni. Érdeklődésünk más és más, így több lehetőség is szóba jöhet. Az elsődleges szempont, hogy leginkább a természeti szépségek, vagy a történelmi helyek iránt érdeklődünk-e. Ez alapján tervezzünk túrát a természetbe vagy a településekre! A legoptimálisabb ezek keveréke, ha például egy domb tetején lévő középkori várromot keresünk fel.
Ha megvan a célpont, jöhetnek a részletek. Milyen messze van a tartózkodási helyünktől, s hogyan, milyen járművel közelíthető meg. Ha nincs autó, vagy megfelelő bicikliút, akkor milyen gyakorisággal és mikor indulnak a tömegközlekedési eszközök, mint pl. a busz, vonat vagy esetleg hajó. Mindezek ismeretében és a rendelkezésre álló szabadidőből már megállapítható, hány napot szeretnénk ott tölteni. Ha több napra tervezzük, akkor kérdés, hogyan oldhat meg a szállás. Van-e kemping, turistaház, esetleg kis panzió a közelben, s mikorra van szabad ágyuk. Ha mindezek letisztázódtak, akkor az időpont körvonalazódni látszik. Végezetül nincs más dolgunk, mint a nap vagy a hétvége konkrét programját megtervezni. A felszín egyenetlenségei, a domborzat milyensége a szintvonalakból állapítható meg. Így előre látható a tervezett túra időtartama, nehézségi foka, s a túra esetleg milyen kiegészítő felszerelést igényel. A turistatérképek feltüntetik a természeti és kulturális értékeket, látnivalókat, nevezetességeket, mit érdemes megtekinteni. Az érdeklődési kör alapján már megtervezhető a napi program. Érdemes úgy szervezni, hogy például egy kilátóhelynél fogyasszuk el az ebédre szánt szendvicsünket. Jó kirándulást és kellemes napot!