Az egészséges táplálkozás
Gyümölcsnek nevezzük a növények nyersen is ehető, többnyire lédús, nagy cukortartalmú, vitaminokban gazdag termését.
A gyümölcsökben lévő rostok, savak segítik az emésztést, a vitaminok, ásványi anyagok pedig nélkülözhetetlenek az ember, különösen a fejlődő szervezet számára. Hazánk éghajlata kedvező a gyümölcstermesztéshez, a sok napsütés növeli a gyümölcsök vitamin- és cukortartalmát.
Táplálkozásunkban a zöldségek is fontos szerepet töltenek be, mert fontos vitamin- és ásványianyag-források. Találkozhatunk velük főzve, sütve, párolva, salátaként nyersen vagy majonézes-tejfölös formában is. Az egészséges táplálkozáshoz évente kb. 130 kg zöldségféle elfogyasztása lenne az ideális. A melegkedvelő zöldségféléket, például a paprikát, paradicsomot, télen fóliasátrakban termesztik, így már kora tavasszal is fogyaszthatunk hazai zöldségfélét.
A „mennyiségi” gyümölcs- és zöldségtermeléssel szemben fokozódó igény hazánkban is, hogy ezen élelmiszerek „minősége” is megbízható legyen. Ez azt jelenti, hogy a vásárlók odafigyelnek a termékek származására, és az ismert márkákat, megbízható termelőket részesítik előnyben a sokszor olcsóbb, de kétes minőségű (több mesterséges- és adalékanyagot, élelmiszerszínezéket tartalmazó) termékekkel szemben. Az úgynevezett biotermékeket árusító biopiacok forgalma is egyre nő. Legnagyobb veszély a jövő élelmiszertermelésében az ún. génmanipulált élelmiszerek megjelenése.
A valódi biotermék ellenőrzött körülmények között termelt termék, semmilyen műtrágyát és szintetikus, mérgező anyagot nem tartalmaz. A tápanyag-utánpótlás csak szerves eredetű tápanyag-utánpótlásra alapozott lehet, és a növényi károsítókat is mechanikus úton irtják. A kórokozókkal szemben olyan természetes eredetű, az ökológiai gazdálkodásban engedélyezett szerekkel "permeteznek", amik nem szívódnak fel növényekben, vízzel könnyen lemoshatók. Az ígyelőállított termékek (az alacsonyabb hozam miatt) mennyiségben elmaradnak vegyszerekkel kezelt társaiktól, és magasabb költségekkel állíthatók elő. A hiteles biotermék mindig drágább, de magasabb minőséget is képvisel.
A gyümölcs- és zöldségeskert
Aki családi házban él, annak sokszor a háza mellett kisebb-nagyobb konyhakertje is van. A konyhakert – mint ahogy elnevezése is utal rá – olyan kisebb kert szerepét töltötte be a falusi háztartásban, ahol a konyhában használatos élelmiszerek (zöldségek és gyümölcsök) nagy részét megtermelték. Régebben nem volt mód elszaladni a bevásárlóközpontba vagy a zöldségeshez, és ma is vannak hazánkban olyan városok, települések, ahol sokkal kevesebb lehetőségük van az embereknek vásárolni.
A kerttel való foglalatosság nagy türelmet és szakértelmet igényel, de megéri a befektetett munkát! Az itt megtermelt zöldségek és gyümölcsök minőségében egészen megbízhat az, aki később felhasználja. Ugyanakkor nincs nagyobb öröm annál, mint nyomon követni az évszakok változásával azt a munkát, melyet a konyhakert gondozására igényel.
A kertben, a ház körül ugyanakkor gyümölcsfákat is találhatunk, és néha virágágyásokat is.
Egyes gyümölcsöket a piacokon is megvásárolhatunk, ugyanakkor pl. a déligyümölcsök termeléséhez hazánk éghajlata nem alkalmas. Ezeket külföldről vásároljuk.
Melyek azok a főbb zöldség- és gyümölcsfélék, melyeket itt megtalálhatunk? Természetesen függ az éghajlattól, az éves csapadék mennyiségétől, hőmérséklettől, a talajtól.
A leggyakoribb zöldségfélék a következők:
- Veteményborsó
- Veteménybab
- Burgonya
- Fejes káposzta
- Karalábé
- Sárgarépa
- Petrezselyem
- Paprika
- Paradicsom
- Uborka
- Vöröshagyma
- Fokhagyma
- Fejes saláta
A leggyakoribb gyümölcsfák és gyümölcsfélék a kiskertekben:
- Alma
- Körte
- Őszibarack
- Kajszibarack
- Szőlő
- Szamóca
- Dió
- Meggy
- Cseresznye
- Szilva
- Birs
- Mogyoró
- Déli gyümölcsök