Világtájak
A pontos tájékozódáshoz a távolság mellett az irány meghatározása is fontos. Valaminek az iránya, helyzete mindig attól függ, hogy mihez viszonyítjuk. Legtöbbször magunkhoz viszonyítva tájékozódunk; mint pl. tőlem jobbra, nekem északra. Ha a helyzetünk megváltozik, a körülöttünk lévő személyek, tárgyak iránya is megváltozik. Az észak (É), dél (D), kelet (K), nyugat (NY) irányokat nevezzük fővilágtájaknak. A Nap mindig keleti irányban kel és nyugati irányban fekszik.
A fővilágtájak között helyezkednek el a mellékvilágtájak. Észak és kelet között északkelet (ÉK), kelet és dél között délkelet (DK), dél és nyugat között délnyugat (DNY), nyugat és észak között északnyugat (ÉNY).
Az iránytű
A szabadban és a térképen a világtájak segítségével tájékozódunk. A világtájak pontos meghatározásában az iránytű segít, melynek mágneses mutatója mindig ugyanazon irányba, az észak-déli irányba mutat. Sötétebb vége mutatja, merre van észak. Az iránytű segítségével bárhol, bármikor tudunk tájékozódni. A fővilágtájak mindig meghatározott helyen vannak az iránytűn. Az északkal ellentétes oldalon mindig dél, a kelettel ellentétes oldalon mindig nyugat van.
A tájoló
A tájoló az iránytűhöz hasonlóan az északi irány meghatározására szolgál, de a tájoló már szögmérésre is alkalmas. Rajta a világtájak mellett egy fokbeosztás is található. A tájolóban tehát az északi irány meghatározására egy mágnestű helyezkedik el, és a hozzá tartotó kört 360°-ra osztották be. Ez a beosztás a tereptárgyak és az irányok még pontosabb meghatározásához szükséges.
A térkép tájolása
Tájékozódásnál mindig északi irány felé nézünk. A térképen a lap felső része felé van az északi irány, alsó része felé a déli irány, jobb széle felé a keleti irány, bal széle felé a nyugati irány. Ha a térkép alapján szeretnénk eligazodni a környezetünkben, a térképet előtte tájolni kell. A tájolás nem más, mint a térképi és a valódi északi irány egyeztetése. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy a szabadban a térképet mindaddig kell forgatnunk, míg a térképi és a valódi északi irány egybe nem esik. Vagyis „betájolom magam”, ahogy gyakran hangzik el a turisták szájából, akik nagy térkép-lepedőkön próbálnak eligazodni. S milyen fontos a helyes irány! Hiszen hiába tudom, hogy melyik villamos visz ki a Margit-szigetre, ha nem tudom, hogy melyik irányban szálljak fel rá.
A térkép tájolásának legegyszerűbb és legpontosabb módszere, ha ehhez iránytűt használunk. Ilyenkor a vízszintesen lévő térképlapra kell az iránytűt úgy elhelyezni a térkép keretvonalára, hogy az iránytűn lévő É és D betűk egybeessenek a térkép észak-déli irányával, vagyis párhuzamos legyen annak közel függőleges keretvonalával. Majd a térképet, s vele együtt az iránytűt kell forgatni mindaddig, míg annak sötét mágneses hegye helyesen be nem áll az északi irányba. Ilyenkor a térképi és a valódi északi irány megegyezik egymással, a térképet betájoltuk.