Az Alföld
Az Alföld hazánk legnagyobb tája. Nyugaton a Sió, a Balaton, a Dunántúli-középhegység, északon az Északi-középhegység határolja. Területét a Duna és a Tisza tagolja (Duna-Tisza köze). A Dunától nyugatra a Mezőföld, a Tiszától keletre a Tiszántúl terül el.
Felszínének alakításában a szél és a folyók játszottak szerepet: homokot terítettek a tájra és iszapréteget raktak a területre. A lösszel borított területek az Alföld legjobb minőségű földjei (Mezőföld, Nagykunság, Hajdúság, Körös-Maros köze). A Kiskunság talaja homokos, a Nyírség talaja a Tisza mellékfolyóinak hordalékából keletkezett.
Az Alföld hazánk legmelegebb és legnaposabb területe. Nyara meleg, sokszor aszályos, téli időjárása szélsőséges. A XIX. század óta a folyószabályozások hatására eltűntek a lápok és mocsarak.
Az alföld jellemző gazdasági tevékenységei
Az Alföld jelentős mezőgazdasági területünk, búza- kukorica, napraforgó és cukorrépatermő vidékünk. A szántóföldi növények termesztése a feldolgozóipar fejlődését is eredményezte: malmok, cukorgyárak, konzervgyárak épültek. Jó zöldség- és gyümölcstermelő vidék. Az állattenyésztésben a sertés- és baromfitermesztés jelentős. Ipari nyersanyagkészlete a kőolaj és földgáz, ezért vegyipara is jelentős.
A Nyírség almatermő vidék, a Kiskunság sárgabarackjáról, zöldségféléiről (paradicsom, paprika, uborka) híres. Alföldi termék a világhírű Kalocsai paprika és a makói hagyma. Itt található a szegedi-, a gyulai- és a békéscsabai húsüzem. Vegyipar Tiszaújvárosban, Szolnokon jelentős.