A világ vulkanikus hegységei
Földünkön régen sokkal több vulkán működött. A vulkáni működés során felszínre került kőzetek számos hegységet építettek fel. A Földön jelenleg több mint 500 működő vulkánt ismerünk. Ezek legtöbbje a Csendes-óceán partterületéhez tartozik. Igazán aktív térség Japán (Fuji vulkán) és délkelet-Ázsia területe. A Csendes-óceán amerikai partja szintúgy aktív, sok vulkán található az Andokban, Mexikó területén és az USA-ban is (pl. a Mont Saint Helens vulkán). De Hawaii-szegete, vagy az Atlanti-óceánban a Kanári-szigetek, Madeira szigete, vagy az Azori-szigetek éppúgy vulkanikus eredetű képződmények.
Európa működő vulkánjai
Európában már csak kevés működő vulkán található. A két legismertebb vulkán az Olaszországban lévő Vezúv és az Etna. Mindkét hegy az Európa és Afrika között húzódó tektonikusan aktív zónának köszönheti a létét. A Nápoly lábánál fekvő Vezúv már a történelemből is ismert, hiszen 79-es kitörése máig az egyik leginkább kutatottabb és feltárt vulkáni katasztrófa. Emlékezetes kitörésekor a vulkánból kilövellő gőzök és gázok, a vulkáni hamu, a láva, maga alá temette a hegy lábánál fekvő Pompei és Herculaneum városát. Az ásatásoknak köszönhetően a pusztítás nyomai nemrég kerültek a felszínre. A megkövesült város ma látványos kirándulóhely.
De ha már arra járunk, feltétlenül nézzük meg a Vezúv 1277 m magas hegyét is, melynek kráterének széléhez drótkötélpálya visz fel. Innen lehet belenézni a 250 m mély, 700 m átmérőjű kráterbe. A falakat a vaskiválás vörösre, a kénkiválás sárgára festi. A Vezúv nem kialudt vulkán, csak pihen, hiszen utoljára 1914-ben ijesztett rá a lakosságra.
A Szicília szigetén fekvő, 3340 m magas Etna, Európa legmagasabb vulkáni hegye. Az Etna kisebb-nagyobb megszakításokkal, láva- és gőzömléssel ma is működik. Látogatása ezért veszélyes, előtte külön érdeklődni kell a hegy aktivitásáról, működésének hevességéről.
Magyarország vulkanikus hegységei
Talán első hallásra hihetetlennek tűnik, de annak ellenére, hogy nincsenek látványos vulkánkitörések, Magyarországon is vannak vulkanikus hegyek. Sőt, az évmilliókkal ezelőtt működő vulkánok építették fel az Északi-középhegység legnagyobb részét. Ezek a vulkánok már régen kialudtak, nem kell kartanunk katasztrófától. Már az alakjuk sem emlékeztet igazi kúp alakú vulkán formára, hiszen az idők folyamán a külső erők működése, a víz, a szél, a fagy pusztító ereje fokozatosan átalakította a tájat, a hegyek felszínét. Feldarabolta, lekoptatta azokat. Egyedül a felépítő vulkanikus kőzetekből, és a pár ásványvízforrásból következtethetünk eredeti voltukra. Magyarország vulkanikus hegységei és az őket felépítő kőzetek a következők:
- Visegrádi-hegység (andezit)
- Börzsöny (andezit)
- Cserhát (andezit)
- Mátra (andezit)
- Zempléni-hegység (andezit)
- Balaton-felvidék (bazalt)
A tanúhegyek kialakulása
A Balaton északi partján emelkedő Badacsony, és a körülötte magasodó hegyek, mint pl. a Szent-György-hegy, valamint a Kisalföldön emelkedő Ság és a Somló, ugyancsak vulkáni működés eredményei. Ezek az ún. tanúhegyek, melyek tetejét sötétszürke, kemény bazaltláva borítja. Névét onnan kapta, hogy e hegyek tanúskodnak a régmúlt felszínének magasságáról. Hiszen a külső erők a körülöttük lévő puhább kőzetű területet lekoptatták, elhordták, de ezek a hegycsúcsok megmaradtak, mert a kemény bazalttető megvédte őket a pusztítástól. Ők őrzik, mutatják, tanúsítják a régmúltat.