A szél
Szellőztetni szeretnél, ezért kinyitod a meleg szoba ablakát. Mi történik? Beáramlik a hideg a levegő, miközben felfrissül a szoba. Végeredményben kis szelet gerjesztettél, mely a hideg udvarról a meleg szobába áramlott. A szél keletkezésének alapvető feltétele két terület hőmérsékletének különbsége, s az ebből következő levegő mozgása. A könnyebb, melegebb levegő felemelkedik, s helyére nehezebb, hűvösebb levegő áramlik. S ez a szél. A természetben adottak a feltételek a szél keletkezéséhez, hiszen a földfelszín különböző helyei eltérő módon melegszenek fel. Biztosan te is észrevetted már, hogy egy meleg nyári napon a tóparti homok vagy szikla gyorsabban és jobban melegszik fel, mint a tó vize. A hőmérsékletkülönbségből adódóan a levegő mozgásba indul, felemelkedik, illetve lesüllyed, s el kezd fújni a szél. A szél tehát nem más, mint a levegő földfelszínnel párhuzamos áramlása.
Szélirány
A meteorológiai jelentést hallva gyakran hangzik el a kifejezés, hogy például enyhe északi, északnyugati szél várható. De mit is jelent ez? Mi van északon? Ez az ún. szélirány, melyet arról a világtájról neveznek el, amely felől a szél fúj. Az említett szél tehát az északi, északnyugati irány felől fúj.
A szélirányok jelzésére a meteorológiában a világtájak angol elnevezéseit és azok rövidítéseit használják. Ezek a következőek:
- Északi szél rövidítése: N (North)
- Déli szél rövidítése: S (South)
- Keleti szél rövidítése: E (East)
- Nyugati szél rövidítése: W (West)
A szél irányának meghatározásához elegendő, ha földbe szúrsz egy botot, s rá könnyű textildarabokat vagy krepp-papírból készült csíkokat erősítesz. Ha fúj a szél, akkor a csíkok a szél irányával ellentétes égtáj felé mutatnak.
Magyarország leggyakoribb szélirányai
A Magyarországon fújó szelek jellemző iránya északnyugat, illetve észak- északkelet. Leggyakrabban ezeket hallhatod az időjárásjelentések során is. Az ország dunántúli és déli területeire jellemző az északnyugati szélirány. Éppen ezért terveztek szélerőműveket Magyarországon egy ÉNY-DK-i sávban. A viharosabb, hidegebb levegőt hozó szelek általában messze északról, északkeletről érkeznek Szibéria irányából. Magyarország északi, északkeleti területein leggyakrabban ezek a szelek uralkodnak.