A levegő
Az élet kialakulásának feltétele volt a levegő. A levegő is gáz. Mivel a levegő az élethez is szükséges, mindenhol előfordul, így kézenfekvőnek tűnik, hogy viszonyítási alapként használjuk.
A levegőhöz viszonyítva a gázokat két csoportba sorolhatjuk:
- levegőnél könnyebb, és
- levegőnél nehezebb gázok.
A levegőnél könnyebb gázok
Ez a törvényszerűség a gázoknál is megfigyelhető. Ha a levegőnél könnyebb gázokat vizsgálunk, a legfontosabb tulajdonságuk az lesz, hogy felemelkednek.
Példa a levegőnél könnyebb gázra
A levegőnél könnyebb gázok azon tulajdonságát, hogy felfelé szállnak, több helyen is felhasználják.
A légkör megfigyelésére, az időjárás előrejelzésére meteorológiai léggömböket töltenek fel levegőnél könnyebb gázzal. Ezekkel a léggömbökkel műszereket tudnak feljuttatni olyan magasságba, ahová másképp lehetetlen lenne. A műszerek által közvetített értékek, információk segítenek az időjárás alakulásának előrejelzésében.
A levegőnél nehezebb gázok
Ismert jelenség, hogy a vas elmerül a vízben. Ez azért történik, mert a vasnak nagyobb a tömege, mint a víznek.
Ez a törvényszerűség a gázoknál is megfigyelhető. Ha a levegőnél nehezebb gázokat vizsgálunk, a legfontosabb tulajdonságuk az lesz, hogy lesüllyednek.
Fontos tudni, hogy a levegőnél nehezebb gázok a mélyebb helyeken, például pincében összegyűlhetnek, és ez veszélyes is lehet. A bor erjedése közben széndioxid szabadul fel, ami színtelen, szagtalan, mérgező gáz, nagy mennyiségben eszméletvesztést és halált okoz.
Ezért szoktak gyertyával lemenni a pincébe. Ha a gyertya lángja elalszik – túl sok széndioxid gyűlt össze, kiszorítva az oxigént – azonnal távozni kell a pincéből.