Növények nektárjára specializálódott állatok
Ha egy állat kizárólag csak egyfajta növény nektárjával táplálkozik, akkor az értékes virágport is mindig csak ugyanannak a növényfajnak az egyedei között szállítja. Így nem vész kárba az értékes anyag, hiszen csak olyan növényhez szállítja el a rovar, amelyik meg is tud termékenyülni tőle.
Kölcsönös kapcsolatok állatok és növények között
Azok az esetek, amikor a növény használja az állatot valamire, általában a kölcsönös előnyökön alapul. Az állat, ha nem volna számára előnyös a kapcsolat, megtehetné, hogy az aktív helyváltoztatásra képtelen növényt elhagyja, és továbbáll.
A szimbiózis két vagy több különböző faj (általában egymásra utalt) szoros együttélése. A szimbiózisban gyakran mindkét fél kölcsönös előnyökhöz jut.
A hibiszkusznak a kolibrire van szüksége a szaporodáshoz
A gyors mozgású kolibri keresztül-kasul járja környezetének hibiszkuszait, hogy elfogyaszthassa napi nektáradagját. Eközben beporozza az összes növényt, melyeknek igy biztosítja a szaporodását.
A jukka és a molylepke kapcsolata
A mexikói jukkamoly magas hegyek között él, és jukka virágába tojja a petéit. Azonban mielőtt a petéit lerakja, a porzókról óhatatlanul is virágpollent gyűjt, és ezzel megtermékenyíti a növényt.
A füge és a fügedarázs kapcsolata
A füge virágrejtőjében a nyílás körül lefelé fordult hím- és lent elhelyezkedő termővirágok vannak. Ez utóbbiak kétfélék: hosszúbibéjűek és kurtabibéjűek. Az elsőben tartózkodó fügedarázs az utóbbit meglátogatva, a magán hozott hímport ebbe szórva végezi a megporzást. Ezek után petéit olyan fügébe rakja, amely tele van kurtabibéjü nőivarú virágokkal. Pondrói ebben a virágban telelnek át.
A lajhár a bundája és az algák
A lajhár a bundájában megtelepedett algáknak köszönheti álcáját: ugyanis a lajhár barázdált szőrszálai ideális élőhelyet adnak az algáknak, cserébe ők zöld színnel fedik a lajhár bundáját, mely az erdőben elsőrendű rejtőszínnek számít.