Fogyasztásuk, terjesztésük
A kábítószerek természetes, pl. növényi eredetű anyagok vagy mesterségesen előállított készítmények. Terjesztésük, fogyasztásuk tilos, mert súlyos testi, lelki és erkölcsi károsodást okoznak. Egyik jellemzőjük, hogy a szervezetbe jutva már kis mennyiségben is hatással vannak az idegrendszerre.
A függőség gyors kialakulása
A szervezet gyorsan hozzászokik kis mennyiségű kábítószerhez, és ha a kívánt hatást a drogfogyasztó újra el szeretné érni, emelnie kell az adagját. Néhány kábítószer esetében már első vagy második próbálkozás után függővé válik az egyén. A szenvedélybeteg teljesen elveszíti uralmát a szervezete felett. Csillapíthatatlan vágyat érez a kábítószer iránt
A kábítószer-fogyasztás és a bűnözés
A kábítószerek néhány grammnyi mennyisége is nagyon drága. A kábítószer eladása büntetendő cselekmény. A hatalmas pénzbevétel érdekében a terjesztők nem riadnak vissza attól sem, hogy a gyermekeket is rászoktassák a kábítószerek élvezetére. Bélyegek ragasztóanyagában, rágógumikban is talált már a rendőrség kábító hatású anyagot.
Ne fogadj el ismeretlen embertől ilyen ajándékokat, inkább vedd meg a jól ismert árukat a boltban!
A leggyakoribb kábítószerek az ópium, kokain, hasis, marihuána, LSD, morfium, amfetaminok (speed, extasy), néhány ragasztóanyag.
A napi adagjának megszerzéséért még durva eszközöktől sem riad vissza a kábítószer-használó, ezért gyakran társul a kábítószer fogyasztása bűnözéssel.
A kábítószerek hatásai
A kábítószerek hatása a szervezetre: hallucinációk, csökkent fájdalomérzet, túláradó jókedv, látomások, képzetek.
A kábítószer fogyasztásának következményei: a hatás elmúltával, levertség, depresszió, öngyilkossági szándék, remegés, álmatlanság, fáradtság, mozgási zavarok, félelemérzet, nyugtalanság jellemzi a szenvedélybeteget. Erős kábítószerek hosszas használata leépíti a szervezetet: a fogak tönkre mennek, azután kihullanak, az izomzat elsatnyul, a kinézet igénytelenné válik.