Az emberi települések típusai
Az ember által lakott települések között a terület nagyságában, a lakók számában jelentős eltérések lehetnek. A legkisebb lélekszámú település a tanya. Itt csak egy-két lakóház, gazdasági épületek és a háziállatok óljai találhatók. A legnagyobb települések a városok, melyekben magas a népsűrűség, és sokféle, különböző feladatot ellátó épületek találhatók.
Emberek csoportjainak lakóhelyet biztosító terület .
Tanya
A tanya jellemzően egyetlen család számára nyújt lakhelyet, illetve itt élnek a család haszonállatai is: disznók a disznóólban, baromfik a baromfiudvarban, marhák, lovak az istállóban. A lekaszált széna, az állatok takarmánya és az emberek élelmiszerei is különböző gazdasági épületekben, tárolókban találhatók.
Élet a tanyán
A tanyasi élet alapvetően a mezőgazdasági termelésre alapul: az itt élő emberek földműveléssel és állattenyésztéssel foglalkoznak. Mivel a tanyák a nagyobb emberi településektől elkülönülnek, ezért gyakran előfordul, hogy a tanyasiak napokig nem találkoznak másokkal.
Az a tevékenység, amikor az állatokat gazdájuk munkaerejükért és húsukért, tejükért, bőrükért stb.tartja és szaporítja.
Disznóvágás
A disznóvágás során a leölt disznó testének szinte minden porcikáját felhasználják valamilyen étel elkészítésére. Vérét megsütik, illetve a hurkatöltelékhez adják. Húsát feldarabolják, egy részét megfüstölik, megszárítják, más részét ledarálják és disznósajtba, hurkába, vagy kolbászba töltik. No és persze a disznóölés során is esznek húst: például kocsonya, hagymás sült vér formájában.
Falu
A falu több család számára nyújt lakóhelyet. A családok a saját házukban élnek, minden ház körül megtalálhatók a tanyasi gazdasági épületekhez hasonló kiegészítők: ólak, istállók, baromfiudvar. A faluban már különböző közintézmények is helyet kaphatnak: ilyen például a templom, a vegyesbolt, az önkormányzat épülete, esetleg a könyvtár vagy a rendelő.
A falusi élet
A falun élők legnagyobb része mezőgazdasági munkát végez: földet művel, állatokat tenyészt. Ez gyakran megterhelő, fáradságos elfoglaltság, ugyanakkor egészségesebb is, mint a városban végezhető munkák többsége. Sokan a falujuktól kisebb-nagyobb távolságra fekvő városba járnak dolgozni. A kikapcsolódásra és szórakozásra kézenfekvő lehetőséget nyújt a természet közelsége, ezért egy falun élő gyerek például könnyebben jut el kirándulni, mint városi társai.
Az a tevékenység, hogy a földet gépekkel vagy gépek nélkül megművelik, hogy terményeket adjon.
Város
A városban már nagyon sokan élnek, nem egy olyan város van a világon, ahol több millió ember lakik. Magyarország legnagyobb városa Budapest, körülbelül 2 millió lakosa van. A városban emeletesek a házak, és igen fejlett a település felszereltsége: sokféle a szolgáltatás, bőséges az áruválaszték.
A városi életforma
A városi emberek nagy része nem végez fizikai munkát, hanem üzletekben, hivatalokban, különféle intézmények irodáiban dolgoznak. Viszonylag keveset mozognak, kikapcsolódás gyanánt inkább a város sokszínű lehetőségeiből választhatnak: szórakozóhelyekre, moziba, színházba járnak. A városi gyerekek kevés szabadtéri játékban vesznek részt, mint a falusi gyerekek.