Az erdőkben sokfajta növénnyel találkozhatunk. Az erdőkben fás szárú és lágy szárú növények találhatók. Az erdőt meghatározó növények a fák, melyek a fás szárú növényekhez tartoznak. Te is biztosan sétáltál már hatalmas fenyvesben, bükkösben, vagy tölgyesben. A lágyszárú növények az erdő aljnövényzetének színes virágú növényei. Ha napsütötte erdei tisztásokon, vagy réteken, akár az erdő árnyékos részein sétálsz, gyakorta megfigyelheted őket. A tél végén a hó alul bukkan ki a hóvirág, majd tavasszal megjelenik a lila színű ibolya, vagy a fehérszínű gyöngyvirág.
A tölgy
A tölgyfák főként dombvidékeinken, alacsonyabb középhegységeink napsütötte oldalán alkotnak erdőt. Törzsük zömök, kérgük függőlegesen, mélyen repedezett. Sötétzöld levelei karéjos szélűek. A tölgy termése a makk, mely alsó részével a kupacsban ül. A tölgyek tömör, kemény fája kiválóan használható bútorfának, épületfának.
A makktermést rendszerint csésze alakban körülvevő levélképződmény.
A fás szárú növények szárának megvastagodott külső burkát kéregnek nevezzük.
A bükk
A bükkfa magasabb középhegységeinkben, illetve az árnyékosabb, északi hegyoldalakon alkot erdőt. Magas, egyenes növésű fa, kérge szürke és sima. A bükkfák lombkoronája zárt, nemigen engedi át a napfényt, ezért a bükkerdők aljnövényzete szegényes. A bükknek is makktermése van, mely tüskés kupacsban ül.
Évgyűrük
A fák egész életükben növekednek, hosszukban és széltükben egyaránt. A fák korát nagyon egyszerűen meg lehet határozni. Ha egy fának a törzsét kettévágjuk, akkor számos világosabb és sötétebb gyűrűket láthatsz. Ezeket a gyűrűket nevezzük évgyűrűnek. Az évgyűrűk úgy keletkeznek, hogy tavasszal a fák gyorsabban növekednek, ilyenkor sokkal több vizet vesznek fel a talajból (gondolj csak bele, tavasszal növesztik színpompás lomboronájukat is). Ősszel a lombhullatás során, a fák élete lelassul, így növekedésük is. Az évgyűrűk világosabb sávjai a tavaszi gyors növekedést, míg a sötétebb sávok a fa ősszel lelassult növekedését jelzik. Ha ügyes és szemfüles vagy, és megszámolod a sötét sávok számát, akkor megtudhatod, hogy hány évet élt egy fa.
A hóvirág
A lágy szárú, védett hóvirág már február közepén-végén nyitogatja fehér szirmait. Szárának föld alatti részében, úgynevezett gyöktörzsében, tápanyagot raktároz. Ez az elraktározott tápanyag teszi lehetővé, hogy a hóvirág föld feletti szervei minden évben kifejlődjenek. Az ilyen évről-évre újra kihajtó lágy szárú növényeketévelő növényeknek nevezzük.
A hóvirág szárának föld alatt elhelyezkedő része, más néven gyöktörzs, melyben a növény tartalék tápanyagot raktároz.