A növények a talajból a vízzel együtt veszik fel az oldott tápanyagot. De ha a talajvíz szennyezett, akkor a növények is megmérgeződhetnek.
Az olajszennyezés
Az olaj a legpusztítóbb vízszennyező anyagok közé tartozik. Nem oldódik fel, nem ülepszik le, hanem úszik a víz színén. Elzárja az élőlényeket az oxigéntől, ráadásul leveleikre, bőrükre tapadva mérgezi őket. Nagyon kell vigyázni, hogy a gépekből, autókból, gyárakból ne kerülhessen olaj a vízbe.
A vegyszer a talajvízben
A szántóföldeken használt vegyszerek az esővízzel a talajba mosódhatnak. A talajból egyrészt felveszik a növények, másrészt leszivárogva a talajvízbe. Onnan pedig a folyókba, a kutakba kerül, és végül megszennyezi a teljes környezetet.
A szeméttározók
A korszerű szeméttározók alját gondosan szigetelik, hogy a csapadék a szennyező anyagokat, mérgeket ne mossa be a talajba. Ez úgy történik, hogy hatalmas, focipályánál is nagyobb nejlonlapokat tesznek tározó aljába a szemét alá.
A gyárak szennyezése
A gyárak sok mérgező vegyszerrel dolgoznak. Az elhasznált vegyszerekre vigyázni kell, és biztonságos körülmények között megsemmisíteni, mert ha a környezetbe kerülnek, akkor mérgezik a természetet. Néha sajnos előfordul, hogy a gyárudvarokról az esővíz a talajba mossa a mérget. A vegyszereket (például gyógyszereket) gyártó, a bőrt feldolgozó ipari üzemek a leginkább szennyezőek. Az alumíniumipar is veszélyes.
A talajszennyezés és a kutak
A néhány méter mélyen lévő vizet kerekes kúttal lehet kiemelni. A kútgyűrűk közé a vödör egy hosszú láncon ereszkedik le. Amikor a vödröt a gazda felhúzza, akkor a lánc egy dobra feltekeredik. A gémes kút olyan minta a daru. Egyik végén lóg a vödör, másikon a súly. A nagy mélységből tiszta vizet felhozó kutat artézi kútnak nevezik. A föld és a kőzetek nyomása miatt a víz általában a magasba spriccel, nem kell külön kiemelni.
A talaj szennyezését többféle okból is meg kell akadályozni. Hiszen nemcsak a talajt, így közvetve az élőlényeket károsítja a szennyező anyag, hanem a talajvízbe, rétegvízbe szivárogva a kutak révén az emberek egészségét is fenyegeti.
A nagy mélységből tiszta vizet felhozó kutat artézi kútnak nevezik. A föld és a kövek nyomása miatt a víz a magasba spriccel, nem kel kiemelni.
A gémeskút olyan, mint a daru. Egyik végén lóg a vödör, másikon a súly. A gazda leengedi a vödröt a kútba, a súly segítségével pedig könnyebben tudja felhúzni azt.
A néhány méter mélyen lévő vizet kerekes kúttal lehet kiemelni. A kútgyűrűk közé a vödör egy hosszú láncon ereszkedik le. Amiikor a vödröt a gazda felhúzza, akkor a lánc egy dobra feltekeredik.