A szél romboló hatása az emberiségre
A szél pusztíthat a viharokkal is, de állandó lassú fújdogálásával is. Az állandó sivatagi szél a műemlékeket is tönkre teszi. A régi sivatagi városok romjait lassan betemeti a homok. Egyiptomban is úgy kellett kiásni az ókori emlékeket, és ki tudja, mit rejt még a sivatag. A szél mozgatta futóhomok sem kedvező, mert nem folytatható rajta mezőgazdasági termelés.
A szél romboló munkája a természetben
A szélvihar fákat csavarhat ki. De a gyenge szélnek is nagy az ereje. Lassan, sok emberöltő alatt az egész felszínt átalakíthatja. Ismered a mondást, hogy lassú víz partot mos. Hát a lassú szél is alakítja a környezetét. A szél romboló munkája a száraz területeken meghatározó, ahol az erősebb víz „nem szól bele” a környezet alakításába.
Szélviharok
A trópusi szélviharok egész falvakat dönthetnek össze. Fákat, autókat dobálhat, tör, zúz. Magyarországon a legsúlyosabb szélviharok sem ennyire veszélyesek. De egy-két fát, egy-két tetőt nálunk is földre sodorhatnak a viharok.
Ha fúj a szél, az megmozgatja a tárgyakat. A gyenge szél csak a pihét, a falevelet, az erősebb szél már lobogtatja a zászlót, a legerősebb viharok pedig már fákat döntögetnek.