A turistajelzések típusai
A turistajelzéseken ábrázolt formák lehetnek hasonlítók, mint például egy malom rajza, de lehetnek megegyezés szerintiek is, mint például egy kút vagy egy város rajza. Gyakran csak egyszerű ábrák mutatják a helyes irányt. Egy kék vonalat, egy piros kört vagy egy sárga négyzetet ugyanis könnyű felrajzolni a turistautat jelölő fákra, kövekre.
A színek árnyalatai is segítenek az eligazodásban. Például minél magasabb egy hegy, annál sötétebb barna színnel ábrázolt a térképen. De használhatunk egymástól elütő színeket is. Ha például Magyarország megyéit szeretnéd egy térképen ábrázolni, akkor a jó megkülönböztethetőség kedvéért érdemes az egymás melletti megyéket jól elkülönülő színekkel ábrázolni. A használati cél határozza meg tehát az egyes térképek jeleit.
A természetben a kirándulók kijelölt, térképeken is követhető utakon haladhatnak, nehogy eltévedjenek. Ezek a turistautak.
A turista utakat turistajelzések jelölik ki.
A térképen, a KRESZ könyvben, az aluljáróban, és sok más helyen is könnyen tájékozódsz a rajzok, a táblák segítségével. Valamiről tájékoztatnak téged. Ezek a jelek.
A turistajeleket követve
Az erdőben járva a turistatérképen előre tervezd el, merre fogsz haladni! Olvasd le a térképről, hogy melyik útszakaszon, melyik turistajelet kell követned! Ezután, ha figyelsz a fák, a sziklák jeleire, biztosan nem tévedsz el.
Útmutatás
A turistatérképen jelek mutatják az erdőn-mezőn átvezető utakat. Ezeket a jeleket a fákra, a sziklákra is felfestik, hogy a turista a valóságban is azonosítani tudja a térképre festett jeleket és az útvonalat. Ha nem lenne megfelelő útmutató, könnyen eltévednénk az erdőben. Hazánkban az egész országot átszelő turistaút, az úgynevezett kék túraútvonal a leghosszabb. A térképen ezt egyszerű kék vonal jelöli.