Ha egy lapra lerajzolod azt, ami a Föld felszínén található, tapasztalható, akkor elmondhatod, hogy térképet rajzoltál.
Zöld és barna jelek a térképen
A térképen színek, jelek, vonalak és feliratok segítik az ábrázolást és a tájékozódást.
A zöld és a barna színekkel az alföldeket, dombokat, hegyeket, egyszóval a domborzatot jelölik. A zöld réthez hasonlóan a zöld szín az alföldeké. Minél alacsonyabb az alföld, annál sötétebb zöld a színe. A barna színű erdőtalajhoz hasonlóan a barna szín a hegyeket jelöli. A világos barna a dombokat mutatja, a barna a középhegységeket, a sötét barna a magashegységeket. Minél magasabb egy hegy, annál sötétebb barna szín jelöli azt a térképen.
A felszín síkságait, dombjait, hegyeit, völgyeit együttesen domborzatnak nevezzük.
Kék területek jelzése a térképen
A kék színnel a térképek a vízrajzot ábrázolják. Folytonos kék vonalak a patakok és a folyók, a foltok pedig a tavak és a tengerek. A csatornákat úgy különböztetik meg, hogy a folytonos kék vonalat kis kék tüskékkel látják el. A víztározókat, a mesterséges tavakat ugyancsak kék foltok jelölik. Végy elő egy térképet, és nézd meg az említett vízrajzi jelöléseket!
A Föld folyóit, tavait, tengereit együttesen vízrajznak nevezzük.
Vonalak a térképen
Az utakat, vasutakat, villanyvezetékeket vonalakkal jelöli a térkép. Ezek is lehetnek színesek. A főutak például a piros színűek.
Ha azt kutatod a térképen, hogy merre utazz, ezekre a vonalakra kell nagyon figyelned. Ceruzád hegyével követheted, hol tartasz éppen.
Körök a térképen
Az egész országot mutató térképen a településeket körök, pontok jelölik. A jel mérete mutatja az adott település nagyságát. Azok a térképek, amelyek kisebb területet ábrázolnak (például a turistatérképek), a településeket a körvonalaikkal mutatják be. Így ha ránézel a térképre, rögtön látod, hogy milyen nagy településről van szó, és annak milyen az alakja, a kiterjedése.
Budapest például nagyjából kör alakú, míg sok falu földrajzilag hosszanti irányban elnyúlik.