Az esőerdők fontossága
Az Amazonas menti esőerdőket gyakran „a Föld tüdejének” nevezik, mert ez a hatalmas erdőség rengeteg oxigént termel. Ráadásul az esőerdőkben a növényi és állati élet hihetetlen gazdagságban tenyészik, és a buja erdő sok olyan fajt rejt, melyet az ember még sosem láthatott, és ha kiirtja az erdőt, soha nem is fogja látni.
A korlátlan fakitermelés veszélyei és következményei
Tudósok és természetvédő szakemberek szerint évente körülbelül 29 millió hektár esőerdőt irtanak ki – ami akkora pusztítást jelent, mintha naponta elpusztítanák a teljes Hortobágyi Nemzeti Parkot. A szakemberek azt is kiszámolták, hogy ha ez ilyen ütemben folytatódik, akkor 2032-re eltűnik a föld összes esőerdeje.
A forró trópusi éghajlati övben, az Egyenlítőtől északra és délre, nagyjából a 10. szélességi fokok között fejlődik a trópusi esőerdő. Ez Földünk legdúsabb, csaknem áthatolhatatlan növénytakarója, ezért nevezik gyakran a Föld tüdejének is. A tópusi őserdőket más néven esőerdőnek is szokták nevezni, mivel az állandó esők övezetében (az úgynevezett egyenlítői övezetben) fekszik. Ezen a területen minden nap esik az eső.
Európa felszínének változásai
Az ember folyamatosan hódította meg a természetes vegetációnak helyt adó területeket, hogy városokat, utakat, szántóföldeket és gazdaságokat építhessen. Ezért aztán az évezredekkel ezelőtt még szinte összefüggő erdőséggel borított Európa mára elvesztette erdeinek szinte teljes egészét.
Tölgyfa kivágása
A tölgyfák igen sokáig élnek. Régi erdőkben nem ritkák a több évtizedes, sőt, olykor több évszázados példányok. Ezért aztán ha egy terebélyes, öreg tölgyfát kivágnak, akkor ezzel a természet akár több száz éves munkáját is tönkretehetik.
Ha nem védjük a fákat, elpusztulunk
A földi élet alapja az energia, az oxigén és a víz körforgását biztosító rendszer: ugyanis életünk minden pillanatában lélegzünk, naponta többször is iszunk és eszünk. E rendszernek az egyik pótolhatatlan tagjai a fotoszintetizáló növények, köztük a fák. Ha a fákat elpusztítjuk, valószínűleg mi is velük pusztulunk.