Az éghető és nem éghető anyagok csoportosítása
A környezetünkben lévő anyagokat éghetőségük szempontjából csoportosíthatjuk. Ezek alapján megkülönböztetünk éghető és nem éghető anyagokat. Éghető anyag például a fa, a papír. Nem ég el viszont a vas vagy az üveg.
Az éghető anyagoknak a levegő oxigénjével végbemenő reakciója hő leadása mellett. A legegyszerűbb éghető gázok szénhidrogének (metán). Amikor a szénhidrogének elégnek, az atmoszféra (levegőburok) oxigénjével lépnek reakcióba CO2 (szén-dioxid) és víz képződése mellett. Ha az égés tökéletlen a kevés oxigén miatt, akkor CO (szén-monoxid) keletkezik.
Azokat az anyagokat, amiket meggyújtva el tudsz égetni, éghető anyagoknak nevezzük.
Azokat az anyagokat, amiket meggyújtva nem tudsz elégetni, nem éghető anyagoknak nevezünk.
Az öngyújtó lángját a szikra, a papírt, a fát az öngyújtóban égő gáz lángja gyújtja meg. Minden gyulladásban az a közös, hogy fel kell melegíteni az anyagot.
A levegő fontos anyaga az oxigén. A növények juttatják a levegőbe.
Az égés anyagi feltételei
Az égés egyik feltétele, hogy legyen éghető anyag. Az égéshez szükséges a levegő egyik alkotórésze, az oxigén. Az éghető anyagok meggyulladásához, égéséhez megfelelő hőmérséklet (úgynevezett gyulladási hőmérséklet) szükséges.
Az égés hőmérsékleti feltételei
Minden anyag égéséhez más és más hőmérséklet kell. A papír, a toll alacsonyabb hőmérsékleten gyullad meg, mint a fadarab vagy a szén.
Az a legalacsonyabb hőmérséklet, amelyen egy szilárd, cseppfolyós vagy légnemű anyag gyújtóforrás hatására, levegő jelenlétében meggyullad, és tovább ég.