A táplálkozás oka
Az élettevékenységekhez és a növekedéshez az élő szervezeteknek élelmiszerek formájában különféle tápanyagokra van szüksége, mint energia- és nyersanyagforrásra. Az elfogyasztott táplálék a testben lassú, fokozatos égéssel átalakul, és a szervezet a belőle nyert energiát saját belső működésére és mozgásra használja fel.
A táplálék útja
A táplálékot a szájon át visszük be a szervezetbe, a lebontás már itt megkezdődik. A szájüregben találhatók a fogak, melyek rágással apró darabokra aprítják az ételt. Nyeléskor egy kis csapóajtó, a gégefedő elzárja a légcsövet, nehogy a táplálék véletlenül a légcsőbe kerülve fulladást okozzon - ha mégis - akkor mondjuk, hogy a falat "cigányútra "ment.
A táplálék a nyelőcsőből a gyomorba jut.
A gyomor
A nyelőcső és a gyomor találkozásánál található a gyomorszáj, ami nem más, mint egy izomgyűrű. Elernyedésével jut a táplálék a gyomorba. A gyomor falán redők vannak, amelyek kisimulásával, nagymértékben kitágulhat. A víz főként a gyomorból szívódik fel. A táplálék, emészthetőségétől függően 4-5 órát tölt a gyomorban. Itt különböző savak maró hatásuknál fogva olyan állapotúvá oldják fel, amiből a belek aztán könnyebben felszívhatják a tápanyagokat.
A gyomor izmos falú szerv, melyben az emésztés első szakasza folyik.
A belek
A vastagbélbe utazik tovább a fel nem szívódott táplálék. Itt a szervezet számára hasznos baktériumok élnek és fontos vitaminokat és ásványi anyagokat termelnek az emberi szervezet számára.
Több szakaszból álló izmos falú cső. A szájnyílástól a végbélnyílásig tart. A táplálék szállításáról és felszívódásáról gondoskodik.
A nem hasznosítható táplálék kiürül a szervezetből
Végül a nem hasznosítható részek salakanyagként a végbélnyíláson távoznak a külvilágba a táplálék elfogyasztása után 12-14 óra elteltével.
A szervezet által nem hasznosított, táplálékból visszamaradt anyag, mely a végbélnyíláson távozik a szervezetből.