Madarak a környezetünkben
Madarakkal mindenfelé, még városi kertekben, parkokban is találkozhatunk. Budapest terein például mindig láthatunk galambokat. Ha kertes házban élsz, akkor biztosan jól ismered a cinegéket, a zöldikét és a tengelicet is. Sőt, valószínűleg rozsdafarkúkat, verebeket és fekete rigót is láttál már.
Azokat az állatokat, amelyeknek két lába és két szárnya van, tojásokkal szaporodnak, valamint testüket toll borítja, madárnak nevezzük.
Széncinege
A széncinege a legismertebb cinegénk. Csőre erős, hegyes, étlapján főleg rovarok szerepelnek. Az ősz közeledtével nem költözik melegebb tájakra, nálunk telel.
Fácán
A majdnem házityúk nagyságú fácán csőre és lába egyaránt erős. Tápláléka gyommagvakból, rovarokból áll. Fészkét a földre rakja. Mivel fiókái fészekhagyók, a csibék kikelés után azonnal követik anyjukat. Állandó madarunk, a telet is nálunk tölti.
Erdei fülesbagoly
Az erdei fülesbagolyra hosszú tollacskákból álló „tollfüle” igen jellemző. Éjjel vadászik, egereket, pockokat zsákmányol. Csőre lefelé görbülő, horgas ragadozócsőr.
Nagy fakopáncs
Mint minden harkálynak, a nagy fakopáncsnak is erős, ár alakú csőre és hosszú nyelve van. A fakopáncsok ék alakú, kemény faroktollaikra támaszkodva kúsznak a fatörzseken. Vésésre igencsak alkalmas csőrük segítségével a fakéreg alatt megbújó rovarokat is könnyedén „előbányásszák”.