- 5 téma
addíció
Olyan kémiai reakció, melynek során két vagy több vegyületből melléktermék keletkezése nélkül egy új termék keletkezik. Az addíció a telítetlen szénhidrogének jellemző reakciója. A reakció során a kettős kötés telítődik és a többszörös kötés szénatomjai pedig a reakciópartnerrel alakítanak ki kötést. Például: etén reakciója hidrogén-bromiddal, amelynek során etil-bromid keletkezik: H2C=CH2 + HBr -> CH3–CH2–Br
adenin
Az adenin a purinbázisok közé tartozik. A DNS, az RNS és számos nukleozid alkotórésze. Összegképlete: C5H5N5.
aldehidcsoport (formilcsoport)
Olyan funkciós csoport a szerves vegyületekben, amely egy oxigén-, egy hidrogén-, és egy szénatomból áll, és a szénatomon keresztül kapcsolódik a molekula többi részéhez. Szerkezetéből adódóan mindig láncvégen található. Legegyszerűbb képviselője, a formaldehid. Ez gáz halmazállapotú, de a többi aldehid jellegzetes szagú folyadék. Jellemző reakciójuk a vízaddíció, a hidrogén-cianid addíciója, illetve a karbonsavvá történő oxidáció. Szokásos kimutatási módjuk is a karbonsavvá oxidálhatóságukon alapszik, ez az ezüsttükör-próba.
aldehidek
Láncvégi karbonilcsoportot tartalmazó szerves vegyületek. Ezekben a karbonilcsoport egyik vegyértékével szénatomhoz, másik vegyértékével hidrogénhez kapcsolódik. Az így kialakuló –CHO csoportot aldehid-, vagy formilcsoportnak nevezzük.
aldózok
Olyan egyszerű szénhidrátok, amelyekben az oxocsoport az első szénatomhoz kapcsolódik, azaz formil- (aldehid-) csoport formájában van jelen.
alfa-szénatom
Alfa-szénatomnak rendszerint azt a szénatomot nevezzük a szerves kémiában, ami egy molekula szerkezetén belül közvetlenül a funkciós csoport mellett van. A fehérjéket felépítő aminosavak esetén ez a szén a karbonilcsoport szénatomja melletti szénatom, így a fehérje váza a következőképpen alakul: karbonilcsoport szénatomja – alfa-szén – nitrogén – karbonilcsoport szénatomja – alfa-szén stb. Ebben a szerkezetben a kötés körüli elfordulás csak az alfa-szénatom körül lehetséges, mivel a funkciós csoportokban a lokalizált és delokalizált kötések gátat jelentenek a rotáció szempontjából.
alkándisavak
Telített szénláncú, két karboxilcsoportot tartalmazó szerves savak. Pl.: oxálsav, adipinsav.
alkánsavak
Telített, nyílt láncú, egyértékű karbonsavak. Például: hangyasav, ecetsav, palmitinsav, stb.
alkénsavak
Telítetlen, nyílt szénláncú, egyértékű karbonsavak. Ilyen pl. az olajsav, linolsav.
alkoholok
Telített (vagyis többszörös kötést nem tartalmazó) szénatomhoz kapcsolódó hidroxilcsoportot tartalmazó szerves vegyületek. Például: etanol, vinil-alkohol.
aminosav szekvencia
Az aminosavak a fehérjék szerkezeti elemei. Peptidkötéssel összekapcsolódva építik fel a fehérjék elsődleges szerkezetét. Az aminosavak, mint a nevük is mutatja, tartalmaznak egy primer aminocsoportot (-NH2) és egy karboxilcsoportot (-COOH). Az aminosavszekvencia az aminosavak sorrendje a fehérjén belül. A sorrendet az aminocsoporttal végződő vég felől a karboxilcsoporttal rendelkezdő vég felé adják meg a láncban.
anilin
Az anilin (amino-benzol) az aminok csoportjába tartozik. Képlete C6H5-NH2. Aromás amin. A kőszénkátrányban fordul elő. Fontos ipari alapanyag (festékgyártás, gyógyszeripar).
citozin
Heterociklikus aromás vegyület. A nukleinsavak (örökítő anyag) alkotórésze, pirimidinbázis.
dietil-éter (éter)
Az éterek C-O-C kötést tartalmazó szerves vegyületek. Az éterek közül az egyik legfontosabb vegyület a dietil-éter, amely alacsony forráspontú, illékony folyadék. Elsősorban szerves vegyületek oldására alkalmazzák. Az éter narkotizáló (kábító hatású) vegyület, amit régebben műtétek során altatásra használták. Toxikus (mérgező) hatása miatt ma már csak kisebb beavatkozásokhoz használják.
diszpergált anyag
Az az anyag, amely a diszpergáló közegben kolloid állapotban szétoszlatva van.
diszulfidhíd
A fehérjemolekulákban a kéntartalmú oldallánccal rendelkező aminosavak között hidrogénkilépés közben kialakuló kötés. Az oldalláncokat összekötő kénatomok között kovalens kötés jön létre. A diszulfidhidak kialakulása a fehérjék harmadlagos szerkezetének létrehozásáért felelősek.
DNS
A dezoxiribonukleinsav rövidítése. A nukleinsavak egyik típusa. Több millió nukleotidból épül fel.
ecetsav (jégecet)
A karbonsavak közétartozó szerves vegyület. A jégecet összegképlete C2H4O2. Forgalomba a 99%-os „jégecet” vagy a 96-97% „koncentrált ecetsav” kerül. A háztartásokban vízkőoldóként és higított formában (10-20%-os oldata) főzésre használják. Fontos kémiai reagens és ipari alapanyag.
ekvatoriális
A szénatomokból álló gyűrű síkjába eső atomok vagy atomcsoportok helyzete. Ez a helyzet merőleges az axiális helyzetre.
észtercsoport
Olyan összetett funkciós csoport (–COO), amely formailag egy karbonilcsoportból és egy éterkötésű oxigénből áll.
észterek
Savból és alkoholból vízkilépéssel létrejövő, észterkötést tartalmazó vegyületek. Csoportjai: gyümölcsészterek, viaszok, zsírok és olajok.
etanol
Köznapi életben ezt nevezzük alkoholnak. Két szénatomos egyértékű alkohol. Színtelen, jellegzetes illatú, illékony folyadék. Forráspontja 78,4 °C. Vízzel korlátlan mértékben elegyíthető. Felhasználása rendkívül széleskörű: elterjedt oldószer az iparban és a laboratóriumokban, különböző szeszesitalokban élvezeti cikként, a gyógyászatban különböző gyógyszerformák előállítására, és fertőtlenítőszerként. Felhasználásának érdekessége, hogy a gyógyításbanban a metanol- és a glikolmérgezés ellenanyagaként is alkalmazzák.
éterek
Olyan vegyületek, amelyek molekuláiban éterkötés (-O-) található.
fibrilláris
A fibrilláris fehérjék szálas, rostos szerkezetűek, vízben nem oldódnak. A fibrilláris fehérjéket jellemzően végig α-hélixbe vagy β-lemezbe rendeződött polipeptidláncok építik fel. Szerkezeti anyagok, ilyen például a szaru anyagát adó keratin is, amely a szőrök, tollak, karmok stb. alkotója. A keratin α-hélix egységekből áll.
formaldehid
Tudományos neve metanal. Képlete: CH2O Vegyipari alapanyag, műanyaggyártásra használják.
geometriai izoméria (cisz-transz izoméria)
Az izoméria: azonos összegképletnek többféle szerkezetű molekula felel meg. A geometriai izoméria olyan molekuláknál lép fel, amelyekben a kettős kötésű szénatomokhoz eltérő atom- vagy atomcsoportok kapcsolódnak. Ez az izoméria az alkénekre jellemző. A pí-kötés körül nincs elfordulási lehetőség. A két helyzetet cisz és transz izomereknek nevezzük, melyek tulajdonságai kismértékben eltérőek.
globuláris
A fehérjék harmadlagos szerkezetének egyik változata. Az olyan polipeptidláncokból képződik, amelyekben mind az a-hélix, mind a b-redő, mind pedig rendezetlen láncrészlet megtalálható. Ezeket a részeket hidrogénkötések vagy kénhidak kapcsolják össze. Így a cérnagombolyaghoz hasonló gömbszerű forma alakul ki.
guanin
Purinbázis, a nukleinsavak egyik alkotórésze.
hemoglobin
Négy polipeptidből álló molekula, amelyek mindegyikének közepén egy-egy vasiontartalmú, porfirinvázas hem foglal helyet. A vér oxigén- és szén-dioxid-szállításában van szerepe. E két anyag reverzíbilisen kötődhet a hemoglobin vasatomjához.
hidrofób csoport
A molekula olyan csoportja, amely nem létesíthet másodlagos kötést vízmolekulával. Ilyen pl. minden alkilcsoport.
izoelektronos molekulák
Olyan molekulák, amelyekben azonos számú elektronok vannak. Pl. N2 és CO vagy N2O és CO2.
izolált dién
Az olyan két kettős kötést tartalmazó szerves vegyület, amelyben a szénláncban a kettős kötések között több egyszeres kötés van.
izooktán
Az oktán egyik konstitúciós izomerje. Szabályos neve: 2,2,4-trimetilpentán. A nagy kompressziótűrése miatt az oktánszám definíciójának egyik vegyülete.
kábítószer
Az ember központi idegrendszerére ható, izgató, tompító vagy bénító hatású természetes vagy mesterséges anyag.
karotinoidok
Izoprénegységekből álló, delokalizált elektronokat tartalmazó konjugált poliolefinek. Színes vegyületek. Megtalálhatók pl. a sárgarépában (karotinok), a paradicsomban (likopin) stb.
ketosavak
Olyan karbonsavak, amelyek oxocsoportot is tartalmaznak (pl. 2-oxo-propánsav, más néven piroszőlősav).
ketózok
Olyan egyszerű szénhidrátok, amelyekben az oxocsoport ketocsoport formájában van jelen.
klóretán (etil-klorid)
Képlete: C2H5Cl A klóretán (etil-klorid) az etilén hidrogén-klorid addíciójával létrejövő, színtelen, jellegzetes szagú, gáz halmazállapotú halogénezett szénhidrogén. A klóretán könnyen cseppfolyósítható, az ambuláns gyógyászatban helyi érzéstelenítésre használják. A cseppfolyós etil-klorid párolgása endoterm folyamat, amely nagy mennyiségű hőt von el, így lehűtve a helyi szövetet jelentősen csökkenti a fájdalmat.
konformer
A molekulának egy-egy kötéstengely körüli elfordulással létrejövő lehetséges változata. Legfontosabb a nyitott és a zárt konformer.
konstitúció
Az atomok kapcsolódási sorrendje a molekulában.
konstitúciós izomer
Konstitúciós izomerek azok a vegyületek, amelyek összegképlete azonos, de az atomok kapcsolódási sorrendje különböző. Konstitúciós izomérát eredményez az eltérő funkciós csoport egy molekulában. Például a C4H9F összegképletű vegyület konstitúciós izomerje a 1-fluorbután és a 2-fluorbután.
konstitúciós képlet
Olyan képlet, amely feltünteti az összes kovalens kötést, az atomok kapcsolatát. Más néven: szerkezeti képlet.
kumulált dién
Olyan két kettős kötést tartalmazó vegyület, amelyben a két kettős kötés egymás után következik. A legegyszerűbb kumulált dién a propadién (allén CH2=C=CH2).
metiléncsoport
Képlete: =CH2. A metánból származtatott funkciós csoport, amelyben egy szénatomhoz két hidrogénatom kapcsolódik.
micella
Amfipatikus molekulák rendezett szerkezetű csoportja valamilyen közegben. Pl. lipidmolekulák halmaza vízben.
monomer
A polimerizációs kémiai reakciók (vegyipari eljárások) kiindulási anyaga, egyszerű molekula. A polimer monomeregységekből épül fel. Pl. etilén, vinil-klorid, sztirol stb.
m-RNS
Szerves bázisokból, cukormolekulákból és foszfátcsoportokból felépülő óriásmolekula, amely a sejtek fehérjeszintéziséhez elengedhetetlen fontosságú vegyület. A ribonukleinsav azon típusa, amely a DNS-ről való információátírásban a hírvivő szerepét tölti be.
műanyagok
Olyan makromolekulás anyagok, amelyek kis molekulájú szerves vegyületekből szintetikus úton vagy a természetben előforduló makromolekulás anyagok mesterséges átalakításával állíthatók elő.
naftalin
Képlete C10H10. Kondenzált gyűrűs szénhidrogén, két benzolgyűrűt tartalmaz. Jellegzetes szagú, kristályos anyag, amely könnyen szublimál. Molyriasztóként használják. Fontos vegyipari alapanyag (színezékek, műanyagok).
nátrium-acetát
Képlete CH3COONa. Az ecetsav sója. Színtelen kristályos anyag. Lúgosan hidrolizál, oldatok pH-jának beállítására, nagy olvadáshője miatt hőtárolóként használják.
nukleinsavak
Valamennyi élőlény minden sejtjében megtalálható makromolekula. Örökítő anyag. Hidrolízissel nukleotidokra bontható.
összegképlet
A molekulaképlet másik neve.
piridin
Képlete: C6H5N. Molekulája a benzolból úgy származtatható, hogy az egyik CH-csoportot nitrogénatomra cseréljük. Kellemetlen szagú folyadék, gyenge bázis. A B-vitaminok egyik alkotórésze. Fontos vegyipari alapanyag.
pirolízis
Magas hőmérsékleten, 800 oC felett végzett hőbontás.
poláris csoport
Olyan atomcsoport, amelynek részleges pozitív vagy negatív töltése van.
poliizoprén
Dél-Amerikában, főként Brazíliában honos kaucsukfa nedvéből nyerik a latex nevű kolloid oldatot, melyből savval elválasztják a poliizoprént. A poliizoprén szálas szerkezetű. Ezt vulkanizálják, kénporral keverve melegítik, amitől térhálós szerkezet jön létre. Az így keletkező anyag a gumi.
polikondenzációs műanyagok
Olyan műanyagok, amelyek molekulái polikoncenzációval jönnek létre. Pl. bakelit, nejlon, PET.
polikondenzációs reakció
Olyan kémiai reakció, amely során kis molekulájú szerves vegyületek melléktermék kilépése közben kapcsolódnak egymással óriásmolekulákká.
polipeptidlánc
Sok aminosav-molekulából amidkötéssel felépülő lánc.
polipropilén
Propilénből előállított polimerizációs műanyag. Lúg- és saválló tulajdonságú, rideg, kemény műanyag, amely hőre lágyul. Éghető, tiszta állapotban fehér színű, könnyen tisztítható anyag. Felhasználják a fröccsöntéssel készülő műanyag tárgyak előállítására, fóliák, csomagolóeszközök, játékok gyártására.
porfirin
A porfin származéka. Négy pirrolgyűrű alkotja, melyek metin-csoporttal kapcsolódnak egymáshoz. Ilyen vegyület a klorofil és a hemoglobin.
purin
Kondenzált gyűrűs molekulákból álló vegyület. A gyűrű egy pirimidin- és egy imidazolmolekula összekapcsolásával származtatható. Fontos származékai a nukleinsavakban lévő purinbázisok (guanin, adenin).
reformált benzin
A benzinreformálás a motorbenzin gyártás egyik legfontosabb módszere. Az eljárás alapvető célja, hogy az alacsony oktánszámú kőolajfrakciók aromás és izoalkán tartalmának növelése nagy oktánszámú motorbenzin-komponens alapanyagának előállítására. Reformálás során katalizátor jelenlétében az alacsony oktánszámú normálláncú paraffinokból ciklizálás, izomerizálás, aromatizálás útján magas oktánszámú cikloalkánokat, izomer paraffinokat, illetve aromás szénhidrogéneket állítanak elő.
rotáció
Forgás. A molekula részeinek a C-C-kötés tengelye körüli elfordulása (nyitott és fedő állás).
r-RNS
Más néven riboszómális ribonukleinsav. A ribonukleinsavak ribózt, bázist (adenin, timin, citozin, guanin) és foszfát csoportot tartalmaznak. A riboszómák felépítésében vesznek részt. Különböző fehérjékkel összekapcsolódva alkotják a riboszómát, ahol a genomban szintetizálódott mRNS-ek átíródnak fehérjévé.
szénhidrátok
Szénből, hidrogénből és oxigénből álló vegyületek. Jellemző funkciós csoportjuk a hidroxil- és az oxo- (formil- vagy keto-) csoport. Lehetnek egyszerű (mono-), di- vagy poliszacharidok. Legnagyobb mennyiségben előforduló szerves vegyületek a Földön.
szén-tetraklorid
Szisztematikus neve: tetraklór-metán. Képlete: CCl4. Nagy sűrűségű, színtelen folyadék. Mérgező, az apoláris anyagok jó oldószere. Nem gyúlékony.
szigma-váz
A molekula olyan ábrázolása, amelyben csak a szigma-kötések vannak feltüntetve.
sztereoizoméria
Az a jelenség, hogy azonos összetételű és konstitúciójú molekulák abban különböznek egymástól, hogy atomjaik térbeli elrendeződése eltérő. Lehet cisz-transz izoméria vagy optikai izoméria.
szubsztitúciós reakció
A szubsztitúció olyan kémiai reakció, amelyben a kiindulási molekula egyik atomja vagy atomcsoportja más atomra vagy atomcsoportra cserélődik ki. Például a gyakorlatban fontos reakció a metán klórozása. CH4+Cl2=CH3Cl+HCl Itt a metán egy hidrogénatomja cserélődik ki egy klóratomra.
szubsztituens
A molekulában a hidrogénatomot helyettesítő atom vagy atomcsoport neve.
természetes alapú műanyagok
Olyan makromolekulás anyagok, amelyeket természetes eredetű makromolekulák megfelelő átalakításával nyernek. Például fehérje-, cellulóz és kaucsukszármazékok.
termoplasztikus műanyagok
Hőre (melegítésre) lágyuló műanyagok. Ilyen például a PVC, a polietilén, a polipropilén, a plexi.
terpének
Olyan (C5H8)n összegképletű vegyületek, amelyek izoprénegységekből állnak. Ilyen pl. a kaucsuk (40 000 egység), karotin, likopin.
t-RNS
Más néven transzfer RNS. A t-RNS-ek 73-93 nukleotidból álló ribonukleinsavak. A fehérjeszintézis során van aminosav-szállító szerepük. Másodlagos szerkezetük jellegzetes lóhere-formájú.
uracil
Pirimidinbázis. A nukleinsavak (örökítő anyag) egyik alkotórésze.
vulkanizálás
A gumi térhálós szerkezetének kialakítása kén segítségével, magas hőmérsékleten a jó mechanikai tulajdonságok előállítása céljából. A kén keresztkötéseket (kénhidakat) alakít ki a kaucsuk (poliizoprén) molekulái között. A keresztkötések mennyisége határozza meg a gumi elasztikus tulajdonságait.
Zajcev-szabály
Elimináció során a hidrogénatom arról a szénatomról szakad le, amelyen eleve kevesebb hidrogénatom volt.
1,2-dimetilbenzol (orto-xilol)
Más néven orto-xilol, a benzol 1,2-helyzetben dimetilezett származéka. Nevében az orto szócska is erre utal: a két metilszubsztituens egymással szomszédos vázalkotó szénatomon helyezkedik el. A meta-, és para-xilol konstitúciós izomer vegyülete. A vegyület rendkívül gyúlékony, kormozó lánggal ég. Az iparban a kőszénkátrány könnyűolaj frakciójából nyerik, és a három izomer keverékét oldószerként használják zsírok, gyanták, lakkok, festékek, ragasztók, valamint rovarirtó szerek oldására. Forráspontja 144 °C, moláris tömege 106,16 g/mol.
1,3-dimetilbenzol (meta-xilol)
Más néven meta-xilol, a benzol 1,3-helyzetben dimetilezett származéka. Az orto-, és para-xilol konstitúciós izomer vegyülete. A vegyület rendkívül gyúlékony, kormozó lánggal ég. Az iparban a kőszénkátrány könnyűolaj frakciójából nyerik, és a három izomer keverékét oldószerként használják zsírok, gyanták, lakkok, festékek, ragasztók, valamint rovarirtó szerek oldására. Forráspontja 139 °C, moláris tömege 106,16 g/mol.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)