Kondenzált gyűrűs molekulákból álló vegyület. A gyűrű egy pirimidin- és egy imidazolmolekula összekapcsolásával származtatható. Fontos származékai a nukleinsavakban lévő purinbázisok (guanin, adenin).
Ezek a vegyületek formálisan úgy származtathatók, hogy széntartalmú gyűrűs vegyületek egy vagy több, gyűrűalkotó szénatomját vagy szénhidrogéncsoportját nitrogénre cseréljük. Tartalmazhatnak egy nitrogénatomot (öttagú, egy nitrogénatomot tartalmazó vegyület például a pirrol), kettőt (például piridin), vagy többet. Kémiai tulajdonságaikat a gyűrűtagszám és a kettős kötések jelenléte, esetleg az aromás rendszer megléte alapvetően befolyásolja.
Négy polipeptidből álló molekula, amelyek mindegyikének közepén egy-egy vasiontartalmú, porfirinvázas hem foglal helyet. A vér oxigén- és szén-dioxid-szállításában van szerepe. E két anyag reverzíbilisen kötődhet a hemoglobin vasatomjához.
Olyan vegyületek, amelyekben a nitrogénatom egyszeres kötést létesít a szénatomokkal. Az ammóniából úgy származtathatók, hogy annak egy vagy több hidrogénatomját szénhidrogén-csoportra cseréljük. Ez utóbbi szerint lehet primer, szekunder vagy tercier az amin.