A heroin ún. félszintetikus származék, amelyet a morfin kémiai átalakításával állítanak elő, és a morfinnál kb. hatszor erősebb fájdalomcsillapító. Az egyik legveszélyesebb kábítószer, mert sokszor egyetlen injekció is függőséget alakíthat ki, ezért ma már sem fájdalom-, sem köhögéscsillapításra nem használják.
A kokain a kokacserjéből kivont izgatószer. Korábban mint helyi érzéstelenítőt alkalmazták. Kóros élettani mellékhatása, hogy üldözési mániás érzékcsalódásokat okoz. Túladagolásakor általában a légzőközpont bénulása vagy a szív megállása okozza a halált.
A természetes eredetű - gombából kivont - lizergsavból előállított lizergsav-dietil-amid, vagy LSD ún. félszintetikus kábítószer.
Érdekes, hogy a lizergsav optikai izomerjei közül csak az egyik hatásos. Igen erős hallucinogén hatású vegyület. Hatására az ember realitásérzéke megzavarodik, veszélyérzete megszűnik (képes akár egy sokemeletes ház tetejéről leugrani, vagy kisétálni egy ablakon). A nagyon erős pszichikai függés ellenére fiziológiai függőség nem alakul ki az LSD-fogyasztóknál, viszont kimutatható a kromoszómakárosító hatása. Az LSD-t fogyasztók utódai között sok fejlődési rendellenesség fordult elő az 1960-as években. Különösen veszélyessé teszi, hogy hónapokkal a leszokás után - LSD bevétele nélkül - hirtelen, a legváratlanabb helyzetekben (például csúcsforgalomban, autóvezetés közben) előállhat a kábítószeres állapot.
Az amfetaminszintetikusan előállított kábítószer, amely elsősorban élénkítő, "gyorsító" hatású anyag.
Az amfetamin erős izgatószer. A koffeinnél tízszer erősebb élénkítő hatású. Emeli a vérnyomást, fokozza a szívfrekvenciát, tágítja a pupillákat, mozgósítja a szervezet erőtartalékait, ezért szív- és érrendszeri betegségekben, magasvérnyomás-betegségben szenvedőknél már kisebb adagban is végzetes lehet. Kis mennyiségű amfetamin hatására vidámság, beszédesség alakul ki. Nagyobb adag esetében az amfetamint szedő személy nem érez éhséget, fáradtságot, akár 24 órán keresztül alvás nélkül képes dolgozni (kamionsofőrök illegálisan világszerte ma is használják). A gyógyászatban hangulatjavítóként, depresszió ellen, illetve fogyókúrákhoz használták, de az erős (sokszor öngyilkossági kísérletig fajuló) pszichikai függőség kialakulása miatt ma e célból már nem alkalmazzák. A vegyület gátolja az alkohol- vagy morfinmérgezés okozta légzésbénulást.
A metamfetamin (köznapi neve: speed) élettani hatásai gyakorlatilag megegyeznek az amfetaminéval, de szedésekor fiziológiai függőség is kialakulhat. Az amfetamin többi származéka (MDA - love drug, MMDA, MDMA, MDEA, EDMA, DOM, DOB, DON, TMA, DMA, DOET, PMA) különböző mértékű hallucinációt okozó, némelyik igen veszélyes kábítószer.