A gyógyszerek a betegségek gyógyítására, illetve megelőzésére szolgáló készítmények. A gyógyszerek olyan vegyületeket tartalmaznak, amelyek a szervezet anyagcseréjét helyes irányban módosítják, illetve amelyek a betegséget okozó élőlények anyagcseréjét leállítják, a kórokozót elpusztítják.
A bakteriális fertőzéseket megszüntető antibiotikumokat egyes gombák(Penicillium-nemzetség) termelik anyagcseréjük során. 1929-ben Alexander Fleming (1881-1955), a londoni egyetem bakteriológia professzora fedezte fel a penicillint, amelynek tiszta formában való előállítására és gyógyszerként való alkalmazására csak a II. világháború után került sor. A penicillin nem egyetlen vegyület. A 6-aminopenicillánsav molekulájában az R csoport többféle lehet.
A kórokozók képesek "hozzászokni" egy gyógyszerhez, azaz egy idő után olyan baktériumtörzsek alakulnak ki, amelyek már lebontják, hatástalanítják az adott vegyület molekuláját, így a kutatóknak újabb és újabb antibiotikumokat kell kifejleszteniük.
A kábítószerek olyan természetes vagy mesterséges eredetű, egy vagy több komponensű anyagok, amelyek a normális (hatásuk nélkül meglévő) tudati vagy érzelmi állapotot megváltoztatják, esetenként a környezet érzékelését eltorzítják.
A kábítószerek veszélyessége abban is rejlik, hogy ismételt használatuk - az anyagi minőségüktől függően - lelki (pszichikai), illetve élettani (fiziológiai) függőséget alakít ki. A lelki függőség alatt azt értjük, hogy az érintett személyben erős, leküzdhetetlen vágyakozás ébred a kábítószer által megváltoztatott tudatállapot iránt. Az élettani függőségazt jelenti, hogy a szervezetben olyan változások következnek be, amelyek következtében a kábítószer hirtelen abbahagyásakor ún. elvonási tünetek jelentkeznek. Ezek leggyakrabban testi fájdalmakban, szervi működési zavarokban, lelki zavartságban, depresszióban nyilvánulnak meg, és súlyos esetben halálhoz is vezethetnek. Az elvonási tünetek megszüntetése érdekében a drogfüggő személy szinte mindenre képes. Újabb adag kábítószer bevétele megszünteti ezeket a tüneteket, viszont tovább erősíti a drogtól való függőséget.
A "legártatlanabb" drogok közepes pszichikai függőséget alakítanak ki, fiziológiai függőségük pedig elhanyagolható. A marihuána vagy hasis a kender (Cannabis) három különböző fajából vonható ki, hatóanyaga a tetrahidro-kannabinol több izomert foglal magában. A vegyületet 1964 óta szintetikusan is elő tudják állítani.
A marihuána és különösen a több hatóanyagot tartalmazó hasis az egyéni érzékenységtől függő mértékben szín- és hanghallucinációkat válthat ki.
Régóta ismert kábítószer az ópium, amelyet a közönséges mák (Papaver somniferum) éretlen gubójából nyernek. Ennek hatóanyaga a morfin.
A morfin szájon át vagy intravénásan (injekcióval közvetlenül a vérbe) juthat a szervezetbe. Az utóbbi esetben jóval kisebb mennyiség elegendő ugyanakkora hatáshoz, és gyorsabban kialakul a módosult tudatállapot, viszont sokkal rövidebb ideig tart. A morfin erős függőséget alakít ki.