Az amidok az aminokból és a karbonsavakból vízkilépéssel származtathatók.
Az amidok szabályos nevét a karbonsav nevéből úgy képezzük, hogy a -sav végződést -amid szócskával helyettesítjük. Elnevezhetjük ezeket a vegyületeket a karbonsav köznapi nevéből kiindulva is, ugyancsak az -amid szócskával. Elterjedten használják az amidok hagyományos neveit is, amelyeknél az -amid szócska előtt a megfelelő széntartalmú funkciós csoport nevét tüntetjük fel.
Azoknál az amidoknál, ahol az amidcsoport nitrogénjéhez szénhidrogéncsoport is kapcsolódik, annak helyét sorszám helyett a nitrogén vegyjelével adjuk meg.
Az amidcsoport sajátos szerkezetű. Az amidcsoportot alkotó atomok egy síkban helyezkednek el, a C-N kötés körül nincs rotáció. Az amidok kémiai sajátságaiból ugyanakkor arra következtethetünk, hogy a nitrogénatomon nincs szabad, datív kötés kialakítására alkalmas, nemkötő elektronpár.
Mai elképzelésünk szerint az amidcsoportban az O-C-N kötéseken delokalizált pi-kötésrendszer alakul ki, amelyben a karbonilcsoport pi-kötésének két elektronja, részben a nitrogénatom nemkötő párja vesz részt.