- 7 téma
abszolút atomtömeg
Egy darab atom tömege. Például a hidrogénatom tömege 10-27 kg nagyságrendű.
aktív állapot
A kémiai reakció során létrejövő olyan átmeneti állapot, melyet a régi kötések megléte és az új kötések kezdeményeinek kialakulása jellemez. A stabil molekulából ez az aktivált állapot úgy jön létre, hogy egy ütközés, vagy egyéb aktiválási energiaközlés hatására a molekula magasabb energiaszintre kerül. Az aktivált állapot nem stabil, a termék képződésével a rendszer egy alacsonyabb energiaszintre kerül, ez a hajtóereje a termékképződésnek az aktivált komplexumból.
alkáli földfémek
A periódusos rendszer II.A főcsoportjának tagjai, vegyértékhéj-szerkezetük ns2 . Reakcióképes elemek, jó redukálószerek. Könnyen gerjeszthetőek, emiatt a gázlángot jellemző színűre festik, amit az azonosításukhoz lehet kihasználni. A főcsoporton belül a rendszám növekedésével a sűrűség nő, az olvadáspont pedig csökken. A kalcium- és a magnéziumion az élő szervezetben fontos ásványi anyag, de a vizek keménységét is ezek határozzák meg. Vegyületeik között halogenidjeiket, szulfátokat, nitrátokat, karbonátokat találunk.
alsó nyíl
Az egyensúlyra vezető kémiai reakciókat két, ellentétes irányba mutató párhuzamos nyíllal jelöljük a kémiai egyenletekben. Az alsó nyíl azt a folyamatot jeleníti meg, amely során a képződött végtermék molekulái egy bizonyos sebességgel visszaalakulnak a kiindulási anyag(ok) molekuláivá. A körülményeket, paramétereket változtatva az egyensúly eltolható a választott irányba.
anion
Negatív töltésű atom vagy atomcsoport.
anódfolyamat
Az anódon lejátszódó kémiai folyamat, amely oxidáció.
anyagmennyiség
Az anyag részecsketermészetét és a részecskék megszámlálhatóságát kifejező alapmennyiség. Jele: n, mértékegysége: mól (ennek jele: mol)
apoláris kötés
Olyan kémiai kötés, ahol a kötő elektronpárok egyenlő mértékben tartózkodnak mindkét atommag erőterében.
asszociációs kolloid
Olyan kolloid rendszer, amelyben az eltérő polaritású részeket tartalmazó amfipatikus molekulák, ionok micellákat hoznak létre.
átmeneti komplex
Más néven aktivált komplex.
atom
Kémiai szempontból a legkisebb önálló, semleges részecske. Kémiai módszerekkel tovább nem osztható. Atommagból és elektronburokból áll.
atom relatív tömege
A relatív atomtömeg megadja, hogy egy atom tömege hányszor nagyobb egy 12-es tömegszámú szénatom tömegének 1/12-ed részénél. Pl.: A kén relatív atomtömege 32. Tehát egy kénatom tömege 32-szerese egy hidrogénatom tömegének. Mivel a relatív atomtömeg egy viszonyszám, ezért nincs mértékegysége. A periódusos rendszerben az adott elem vegyjelével együtt van feltüntetve a relatív atomtömeg.
atomtömeg
Relatív atomtömeg. Jele: Ar. Egy természetben előforduló elem átlagtömeg per atom értékének aránya a szén-12 atom 1/12–ének tömegéhez.
atomtörzs
Az atomnak az atommagból és a körülötte levő lezárt elektronpályákból álló része. Más szavakkal az atomtörzs a vegyértékelektronok nélküli atomrész. Az atomtörzs általában pozitív töltésű. A speciális elektronszerkezetű nemesgázoké semleges. Kémiai reakciók során, például a molekulaképződés alkalmával, az atomtörzsek változatlanok maradnak.
Avogadro törvénye
Az azonos anyagmennyiségű gázok azonos hőmérsékleten és nyomáson (az anyagi minőségüktől függetlenül) egyenlő térfogatot töltenek be.
Avogadro-állandó
Anyagi minőségtől független állandó. Meghatározása: a szénatomok száma 12 gramm 12-es tömegszámú szénizotópban. Megmutatja az anyagot alkotó részecskék (pl. atomok) száma és anyagmennyisége közti egyenes arányosságot. Értéke: NA = 6×1023 1/mol.
belső súrlódás (viszkozitás)
A belső súrlódás (viszkozitás) a folyadékoknak az a tulajdonsága, hogy a különböző sebességgel mozgó részecskék között súrlódási erők ébrednek. A különböző sebességgel mozgó folyadékrétegek között a belső súrlódás következtében csúsztatófeszültség ébred, mely kiszámítható. Minden folyadéknak és gáznak van meghatározható viszkozitása, kivéve az ideális gázoknak illetve folyadékoknak, melyeknek belső súrlódása zérus.
bemérési (összes) koncentráció
A bemérési koncentráció a savi disszociáció állandó ismeretében és a disszociáció fokkal kiszámítható. Minél nagyobb a disszociációs fok, annál kisebb lesz a koncentráció. Az abszolút koncentrációk összege elegendő pontossággal megegyezik a bemérési koncentrációval. Ez a feltétel minden esetben (az ionerősség szerepét vizsgáló kísérleteken túl az egyéb méréseknél is) teljesült, amennyiben a számolt és a bemért koncentráció eltérése 10% alatt maradt minden mintánál.
cellás ábrázolás
Az atompálya egyszerűsített jelölésére szolgáló ábrázolás. Egy pályának egy négyzet felel meg és az ellentétes spinű elektronokat ellentétes nyilakkal jelölik.
csapadékképződéssel járó reakció
Olyan kémiai reakció, amelyben a reakció terméke a reakcióelegyben nem oldódó és ezért kicsapódó anyag.
cseppfolyós halmazállapot (folyékony)
A folyadékok térfogata állandó, de alakjuk változó. A folyadékokat magukba foglaló tároló edény alakját tudják felvenni. Gravitációs erőtér hiányában gömb alakúak a felületi feszültség önálló hatása következtében. A halmazt alkotó részecskék a molekulák, amelyek között másodrendű kötések vannak. A molekulákat összetartó erő gyengébb, mint a szilárd anyagoké, de erősebb, mint a gázoké.
delokalizált elektron
Olyan elektron, amelyik kettőnél több atommag erőterében van. A delokalizált kötés létesítője.
delokalizált pi-kötés
Olyan pi-elektronok együttese, amelyek kettőnél több atommag erőterében vannak. Ilyen pl. a benzol pi-elektonrendszere.
Démokritosz
Kr.e. 460-370. Görög természetfilozófus. Az első atomelmélet megalkotója. A világ szerinte oszthatatlan részecskékből tevődik össze, az atomokból, melyek egymáshoz ütődve mozognak. Az atomok, végtelenül kicsiny, egymástól különböző (alak, nagyság, elhelyezkedés) anyagi részecskék, minden dolog belőlük épül fel.
desztilláció
Anyagkeverékek összetevőinek eltérő forráspont értéke alapján történő szétválasztására szolgáló eljárás.
desztilláló berendezés
Fontos laboratóriumi és vegyipari berendezés. Alapvető részei: forralóedény, esetleg desztillációs kolonna (oszlop), hűtő és szedőedény (edények).
deutérium
Olyan hidrogénizotóp, amelynek a magja egy neutront is tartalmaz. A természetben a hidrogénatomoknak kb. 0,014%-a ilyen.
dipólus-dipólus kölcsönhatás
Olyan másodrendű kémiai kötés, amelyet a dipólusmolekulák közötti elektrosztatikus vonzóerő alakít ki.
dipólusmolekula
Olyan molekula, amelynek az egyik része részlegesen pozitív, a másik része részlegesen negatív töltésű.
diszpergálás
A diszpergálás olyan fizikai vagy kémiai folyamat, melynek során valamely anyag, (a diszpergált anyag) részecskékre oszlatva keveredik egy másik anyaggal (a diszperziós közeggel). A részecskékre oszlatás során kolloid rendszer keletkezik.
diszpergált anyag
Az az anyag, amely a diszpergáló közegben kolloid állapotban szétoszlatva van.
diszperz rendszer
Olyan, legalább kétkomponensű rendszer, amelyben az egyik komponens (diszpergáló közeg) részecskékre osztott állapotban tartja a másik komponenst (diszpergált anyagot).
disszociációfok
A disszociáció mértékét kifejező mennyiség. A disszociált és a kiindulási molekulák számának (anyagmennyiségének) hányadosa. Jele: a. Mértékegysége nincs.
dm3/mol
A gázok moláris térfogatának mértékegysége. A moláris térfogat az a térfogat, amit egy mól gáz adott körülmények között (nyomás, hőmérséklet) kitölt. Jelölése: Vm Számítása: Vm=V/n azaz az adott anyag térfogatának és anyagmennyiségének hányadosa. Azonos körülmények között minden ideális gáznak azonos a moláris térfogata.
durranógáz
A hidrogén és az oxigén 2:1 térfogatarányú elegye. A reakciójuk a megindítás (pl. kis szikra) után heves robbanással játszódik le.
durranógázpróba
Hidrogénfejlesztő készülékből nyert gáz oxigénmentességének ellenőrzésére szolgáló laboratóriumi eljárás.
egyenletrendezés
Kémiai egyenletekben a megfelelő együtthatók (sztöchiometriai számok) megállapítása az atomszám-megmaradás és a töltésmegmaradás törvénye alapján.
egyensúlyi állandó
A kémia egyensúlyra jellemző, az egyensúlyi koncentrációkból megfelelő módon képzett tört. Értéke függ a hőmérséklettől. Jele: K. Mértékegysége változó.
egyensúlyi koncentráció
A kémiai egyensúlyban a reakcióban részt vevő anyagok koncentrációja.
egyesülés
Másik elnevezése addíció. Jelölése: A. A szerves kémiai reakciók egyik típusa, amely során két vagy több atom, illetve molekula egyesül egy termékké, melléktermék keletkezése nélkül. A telítetlen vegyületek addíciós reakciói a pí-kötés felszakadásával járnak, miközben szigma kötések alakulnak ki.
egyirányú reakció
A kémiai reakciók azon típusa, melynek során a reakció iránya nem megfordítható. Ezt a reakciótípust a reakcióegyenletben egy egyirányú nyíllal jelöljük. Jellemzői közé tartozik, hogy a végtermék minden esetben stabilabb a kiindulási reagenseknél, a termék visszaalakulása valamilyen okból gátolt, illetve a kiindulási anyagok szinte teljes mennyiségben átalakulnak.
elegy
A többkomponensű, egyfázisú, homogén, vagy inhomogén, folyékony, vagy szilárd halmazállapotú rendszereket összefoglaló néven elegyeknek nevezzük.
elegyedés
Két vagy több komponens teljes elkeveredése, amelynek eredményeként egyfázisú rendszer (pl. gáz- vagy folyadékelegy, oldat) jön létre.
elektród
Egy elektronvezetőből (pl. fémből) és elektrolitoldatból álló elektrokémiai rendszer. Gyakran csak magát az ebben lévő elsőrendű vezetőt nevezik elektródnak (pl. rézelektród, grafitelektród). Vannak ennél bonyolultabb szerkezetű elektródok is: redoxelektródok vagy gázelektródok (pl. hidrogénelektród).
elektrokémiai folyamat
Olyan kémiai reakció, amely galváncellában (vagy elektrolizáló cellában), annak elektródján játszódik le. Lényege a heterogén redoxireakció, amelyben a redukció és az oxidáció térben elkülönülten történik.
elektrolizáló cella
Az elektrolízis megvalósítására szolgáló berendezés. Olyan galváncella, amelyre az elektromotoros erőnél nagyobb feszültséget kapcsolnak. Az elektrolizáló cellában a galváncellában lezajló folyamatokkal ellentétes reakciók játszónak le.
elektrolízisállandó
A Faraday I. törvényében szereplő, az anyagi minőségtől függő állandó. Kifejezi az 1 coulumb töltés hatására leváló anyag tömegét. Jele: k és mértékegysége g/C.
elektronfelhő
Az atommag körül az elektronok elhelyezkedésére adott elképzelés.
elektronfelvétel
A redoxireakciók során az a kémiai folyamat, amelyben egy részecske (molekula, ion vagy atom) elektront vesz fel, redukálódik. Az elektronfelvételre képes részecske a reakcióban oxidálószer, mert az elektronátmenet során a partner részecskétől elektront vesz fel. Ezzel oxidálja azt és ő maga pedig redukálódik. Például a galvánelemben: Cu2+(aq)+Zn(sz) -> Zn2+(aq)+Cu(sz) A rézion felvett két elektront a cinktől, ezzel ő maga redukálódott (oxidációs száma +2-ről 0-ra csökkent), míg a cinket oxidálta.
elektronszerkezet
Az atomok atommagon kívüli részét, az elektronfelhőt jellemző szerkezet. Az elektronok héjakat, alhéjakat és atompályákat alkotnak, amelyeken meghatározott szabályok szerint helyezkednek el az alapállapotú atomban. Adott elem atomjára specifikusan jellemző. Az elektronszerkezet jellemzői, a telített héjak és pályák elrendeződése alapvetően meghatározza az adott kémiai elem reakciókészségét.
elem relatív atomtömege
Egy elem relatív atomtömege alatt azt a mennyiséget értjük, amely kifejezi az elem egyetlen atomja tömegének a 12-es szénizotóp tömegének 1/12-ed részéhez viszonyított értékét. A relatív atomtömegnek a viszonyítás miatt nincs mértékegysége, másképpen megfogalmazva dimenzió nélküli szám. Az értéke függ az atommagban lévő protonok és neutronok számától, az elektron tömege elhanyagolható.
elemi cella
A kristályrács legkisebb jellemző része, amelyet a tér három irányába eltolva megkapjuk az egész kristályrácsot.
elemi reakció
Olyan kémiai átalakulás, amely egy ütközés következtében végbemenő átalakulás. Például egy molekula átalakulásával vagy két molekula ütközésekor játszódik le. A reakciók ezen egyszerű, elemi reakciók sorozatán keresztül játszódnak le.
eloxálás
Az eloxálás ipari eljárás, amelynek során az alumínium (vagy más fém) tárgy felületén vastag, tömör oxidréteget alakítanak ki elektrolízissel, a tárgyat anódként kapcsolva.
energiabefektetés
A kívánt termék létrehozásához szükséges energia mennyisége. Kationok képződésekor energiát kell befektetni az elektronok eltávolításához. Az energiabefektetést az ionizációs energiával jellemezzük.
energiadiagram
A kémiában a folyamatok energiaviszonyait (energiaváltozást) szemléltető ábra. Az atomok és molekulák elektronszerkezete is bemutatható az energiájukkal arányos lépcsőzetes ábrán.
energiaminimumra való törekvés elve
Alapállapotban az atom összes elektronja a legalacsonyabb energiaszintű pályákon helyezkedik el. Az elvet a kémiai reakciókra is alkalmazzák: az exoterm reakciók önként mennek végbe, ha nincs kinetikai gátlás.
erős bázis
Olyan bázis, amely híg és töményebb vizes oldatban egyaránt gyakorlatilag teljesen disszociált állapotban van.
fagyáspont
Az a hőmérséklet, amelyen egy anyag folyékony és szilárd halmazállapotú változata egymással egyensúlyban van. Azaz mindkét halmazállapot tartósan jelen van, mindkettő stabilis állapotú. (Más néven olvadáspont.)
fajlagos felület
Egységnyi tömegű anyag felülete. Mértékegysége m2/kg. A fajlagos felület mértékének az aprítás hatásfokának meghatározásában, és a különböző szemcsehalmazok minőségének megállapításában van szerepe. Minél kisebb az egyes szemcsék mérete, annál nagyobb a halmaz fajlagos felülete. A mértéke nagyban befolyásolja az egyes anyagok feldolgozhatóságát és alkalmazási lehetőségeit.
f-alhéj
Az egyes héjakon belül a mellékkvantumszám meghatározza a pályák térbeli alakját, és egyben az alhéjakat is. Ha a mellékkvantumszám l=3, akkor az f alhéjról beszélünk. Az N héjon jelenik meg először. Összesen 7 atompályát tartalmaz, amelyen az elektronszerkezetet meghatározó szabályok alapján 14 elektron lehet maximálisan.
fehérbádog
Ónbevonatú vékony, legfeljebb 0,5 mm vastagságú acéllemez. Az ónbevonatot elektrolízissel, vagy ónolvadékba való bemerítéssel készítik az acél felületén. A képződött bevont acél jól alakítható. Napjainkban felhasználása a könnyű konténerekként, védőbevonatként, illetve a konzerviparban történik, mint konzervdoboz. Könnyen zárható, a peremek egymásra lapolásával. Felnyitása után nem zárható vissza. A felhasználással keletkezett hulladék egy része újrahasznosításra kerül.
fehérfoszfor
A 15-ös rendszámú foszfor egyik allotróp módosulata. Képlete: P4. Molekulái tetraéderes szerkezetűek. A molekula négy nemkötő elektronpárt tartalmaz. Lágy, szinte félszilárd, gyémántfényű anyag. Csak apoláris oldószerekben (szén-diszulfid, étolaj) oldódik, vízben egyáltalán nem. Vízgőz jelenlétében az oxigénnel egyesül, fényjelenség kíséretében (foszforeszkál). Zsíroldékonysága miatt rendkívül mérgező, illetve öngyulladásra hajlamos.
fizikai tulajdonság
Olyan tulajdonság, amely nem kötődik az anyag kémiai átalakulásához.
f-mező
A periódusos rendszernek az a része, amelyet a lantanoidák és aktinoidák alkotnak. Az f-mező elemeinek elektronszerkezetében az f alhéj épül ki. Periódusonként 14 elem tartozik ide. Elemei között sok radioaktív és a 92-es rendszám felettiek a természetben nem fordulnak elő. Felhasználják őket ötvözőfémként és az atomreaktorokban neutronelnyelőként.
forráspont
Az a hőmérséklet, amelyen a folyadék teljes térfogatában megindul a gőzbuborékok képződése. A folyadék és a gőze egyensúlyban van.
főkvantumszám
A főkvantumszám az elektronhéj sorszámát jelöli. Jele n, értéke n = 1, 2, 3, … egész számok.
fullerén
A szén egyik allotróp módosulata, amit a XX. század végén fedeztek fel. Leggyakoribb fajtája a 60 szénatomból álló, gömb alakú molekula. Sok, ettől eltérő atomszámú, molekulája ismert.
füst
Olyan diszperziós rendszer, amelyben gáz-halmazállapotú közegben szilárd anyag van diszpergálva. A diszperziós közeg gyakran a levegő, a diszpergált anyag pedig égéstermék. Jelentős levegőszennyező.
g/dm3
A tömegkoncentráció mértékegysége. A tömegkoncentráció az oldat egy egységnyi térfogatában az oldott anyag tömege. Meghatározása: ρo.a.=mo.a./Vo. Mértékegysége lehet kg/m3 és g/dm3 is.
gyenge sav
Olyan sav, amely híg vizes oldatban csak részben disszociált állapotban van.
hab
Kolloid rendszer, amelyben folyékony vagy szilárd közegben gáz van eloszlatva (gázbuborékok). Példa: szappanhab, tojáshab, poliuretán-hab.
halogének
A VII.A főcsoport elemei, így a vegyértékhéjuk szerkezete ns2 np5. Egy elektron felvételére, egyszeresen negatív töltésű anion képzésére hajlamosak. A rendszám növekedésével a színük mélyül: F2 zöldessárga, Cl2 sárgászöld, Br2 vörösesbarna, I2 sötétszürke. A halmazállapotuk szilárdul, az olvadáspontjuk, forráspontjuk és a kötési energiájuk nő, az elektronegativitásuk és a reakciókészségük csökken. Erélyes oxidálószerek, így fémekkel könnyen reakcióba lépnek, de oxidáló hatásuk a rendszám növekedésével csökken.
hármas kötés
Három közös elektronpárral kialakuló kovalens kötés. Egy szigma- és két pí-kötésből áll.
helyielem
Ha két fém érintkezik egymással közös elektrolit oldatukon keresztül, akkor helyielem keletkezik. A kisebb redoxpotenciálú fém oxidálódik és oldódik, miközben a nagyobb redoxpotenciálú fém redukálódik és az oldatból kiválhatnak az oldott részecskéi, vagy hidrogén fejlődik.
hidrátburok
A vízben való oldódáskor az oldott anyag részecskéit körülvevő vízmolekulák által képezett burok.
hidrogénelektród
A hidrogénelektród, amelyben platinaelektród merül 1 mol/dm3 H3O+ ionkoncentrációjú oldatba, amellyel 0,1 MPa nyomású hidrogéngáz érintkezik 25 oC hőmérsékleten. A standard hidrogénelektród potenciálja megállapodás szerint 0 V.
hidrolízis
Egy vegyület víz hatására történő felbomlása. Pl. a sók hidrolízisénél a só anionja, vagy kationja lép protolitikus reakcióba a vízzel és sav vagy bázis keletkezik, az észterek hidrolízisénél alkohol és sav a termék.
higany
A periódusos rendszer II.B csoportjának eleme. Szobahőmérsékleten cseppfolyós. Kénnel szobahőmérsékleten is reagál. Számos fém oldódik benne (amalgámok). Gőze és vízben oldódó vegyületei nagyon mérgezőek. Műszerek (pl. hőmérő), fényforrások készítésére, az alkáli-klorid-elektrolízisnél elektródnak, a fogászatban amalgámtömésekben használják.
Hoffmann-féle vízbontó készülék
A víz elektrolízisének bemutatására szolgáló eszköz. A keletkező gázokat elkülönítve lehet felfogni, és azok térfogata leolvasható.
horganyzott bádog
A korrózióvédelem céljából cinkréteggel bevont vaslemez. Az építőiparban nagy mennyiségben használják. A kifejezés a cink régies nevéből (horgany) származik.
Hund-szabály
Empirikus szabályok az atomok spektrumának értelmezésére, amelyet egy sokelektronos atomban, két egyenlő elektron (azaz elektronok azonos n és l kvantumszámmal) legalacsonyabb energiaszintű konfigurációjának meghatározására használnak.
inert gáz
Kémiailag közömbös gáz, azaz a kémiai anyagok nagy részével nem lép reakcióba. A kicsi reakció készség a stabil állapottal magyarázható. Például a nemesgázok, amelyek vegyértékhéja telített, stabilak. A legismertebb példa az inert gázra a nitrogén, amely a levegő 78%-a. Nélküle a 100%-os oxigén tartalomnál már a legkisebb mechanikai súrlódás is égést idézne elő.
ionizációs energia
1 mol szabad (gáz halmazállapotú) atom legkönnyebben leszakítható elektronjának eltávolításához szükséges energia. Jele: Ei, mértékegysége kJ/mol.
ionok
Elektron többlettel, vagy hiánnyal rendelkező molekula vagy atom. Elektromos töltéssel rendelkező részecske, mert az elektronszám eltér az atommag protonjainak számától.
ionsugár
A gömb alakúnak képzelt ion kísérletileg megállapítható sugara. Az egyszerű pozitív töltésű ion sugara kisebb, a negatív töltésűé nagyobb, mint a megfelelő atom sugara. Mérete a tized nm nagyságrendbe esik.
J/mol
Mértékegység, ami azt adja meg, hogy egy mólnyi anyagnak mekkora az energia tartalma. Például ez a mértékegysége az égéshőnek és a mólhőnek is.
kapocsfeszültség
A feszültségforrás sarkain terhelés közben mért potenciálkülönbség. Mértékegysége a Volt. Értéke mindig kisebb, mint az elektromotoros erő.
kation
Pozitív töltésű atom vagy atomcsoport.
katód
Az az elektród, amelyen az elektrokémiai folyamat során redukció lejátszódik le.
kémhatás
A vizes oldatok egyik jellemző tulajdonsága. A hidrogénion-koncentráció alapján megkülönböztetünk savas, közömbös és lúgos oldatokat. Számszerű jellemzésére a pH szolgál.
kémiai egyensúly törvénye (tömeghatás törvénye)
A dinamikus egyensúlyban lévő megfordítható kémiai reakciókra érvényes összefüggés. Például aA + bB = cC + dD reakcióra felírhatjuk a tömeghatás törvényét K egyensúlyi állandót kifejezve: K = ([A]a[B]b) / ([C]c[D]d). Az egyensúlyi koncentrációkból – megfelelő módon – képzett tört értéke az adott hőmérsékleten állandó érték.
kémiai oldódás
Olyan folyamat, amelyben az oldószer és az oldott anyag között kémiai reakció játszódik le, így az oldott anyag fizikai módszerekkel nem nyerhető vissza.
kémiai tulajdonság
Az anyagok kémiai átalakulásra való hajlama.
kettős kötés
Olyan kovalens kötés, amelyben két közös elektronpár van. A kettős kötésben az egyik szigma- és a másik pi-kötés.
kioldás (extrakció)
Az extrakció egy olyan szétválasztási művelet, melynek során egy keverék összetevőit különítik el. Maga az eljárás a megoszláson alapul, vagyis azon, hogy az elválasztandó anyagok oldhatósága különbözik eltérő polaritású, egymással nem elegyedő oldószerekben. Ezt az eljárást a vegyiparban alkalmazzák értékes hasznos komponensek elkülönítésére.
Kipp-készülék
Gázfejlesztésre használt laboratóriumi üvegeszköz.
kJ/mol
Egy kötés erőssége a kötési energiával jellemezhető. A kötési energia megmutatja, hogy mekkora energia befektetése szükséges ahhoz, hogy 1 mol molekulában az adott atomok közötti kötés felbomoljon. Mértékegysége: kJ/mol.
klórelektród
A halogénelemek felhasználásával gázelektródokat lehet készíteni. A klórelektród elektródreakciói: 2Cl- = Cl2 + 2 e- EMF= 1,36V
klórgáz
A klór szúrós szagú gáz. Igen mérgező, mivel vízzel könnyen reagál. Nedves felszínre kerülve (nedves bőr, nyálkahártya) rögtön roncsoló hatású sóssavvá alakul. A hipót savval keverve mérgező klórgáz keletkezik, amely súlyos légúti szövődményeket okozhat. A klórdurranógáz hidrogén- és klórgázból álló keverék.
kolloid oldat
Kolloidoknak nevezzük azokat a diszperz rendszereket, amelyekben az eloszlatott részecskék mérete 1 nm-től 500 nm-ig terjed. A kolloidokat csoportosíthatjuk az eloszlatott részecskék típusa szerint, úgymint: lioszolok, asszociációs-, és makromolekuláris kolloidok.
koncentráció
Az oldott anyag anyagmennyiségének (vagy tömegének) és az oldat (elegy) térfogatának a hányadosa. Jele: c, mértékegysége mol/dm3 (ill. g/dm3).
korrózióvédelem
Korrózió során a fémek környezeti hatásoknak kitéve, elektrokémiai reakciók következtében tönkremennek. Három elterjed védelmi mód ismert: a korrodáló fémek korrózióálló anyagokkal (Cr, Ni) való bevonása, a passzív korrózióvédelem, melynek során védőbevonat (festés, műanyag) kerül a korrodáló fémre, és az aktív védelem, más néven katódos védelem.
kovalens vegyérték
Egy adott molekula egy-egy atomjára vonatkozó szám, amely megadja, hogy hány kötő elektronpár tartozik az adott atomhoz.
könnyűfém
A 4,5 g/cm3-nél kisebb sűrűségű fémek gyűjtőneve. Ide sorolják az alkálifémeket, az alkáliföldfémeket, az alumíniumot és a titánt.
kötésfelszakítási energia
Egy kötés erőssége a kötési energiával jellemezhető. A kötési energia megmutatja, hogy mekkora energia befektetése szükséges ahhoz, hogy 1 mol molekulában az adott atomok közötti kötés felbomoljon. Mértékegysége: kJ/mol.
kötéspolaritás
A kovalens kötés apoláris, ha azonos elektronegativitású atomok kapcsolódnak össze, és poláris, ha az atomok elektronegativitása eltérő.
kötéstávolság
Két atom között kialakuló kovalens kötést jellemezhetjük a kötés távolsággal és a kötési energiával. A kötéstávolság megadja, hogy az összekapcsolódó két atom magja között mekkora távolság van. Jele: d, mértékegysége: pikométer (pm). A kötéstávolsággal függ a kapcsoló atomok méretétől.
kötésszög
A központi atomtól a szomszédos atomok felé húzott szakaszok egy szöget zárnak be, amely az illetö ligandumok kötésszöge. A kötésszöget vegyértékszögnek is szokás nevezni.
központi atom
A molekula központi atomjának nevezzük azt az atomot, amely a legnagyobb vegyértékű, így a legtöbb ligandummal rendelkezik. A központi atomhoz kötő és nemkötő elektronpárok kapcsolódhatnak, amelyek a molekula térszerkezetét meghatározzák.
kristály
Régen a kristály szó egyedüliként a kvarckristályt jelentette. Ma a kémiában, valamint az ásványtanban kristályoknak neveznek minden olyan szilárd halmazállapotú anyagot, amelyben az építőelemek (atom, ion, molekula) szabály szerint helyezkednek el.
kvantum
Max Planck által kidolgozott kvantumhipotézis eredménye, hogy a kvantum egy fizikai mennyiség egysége, vagy meghatározott adagja. Például ilyen az elektromágneses energia (pl.: a fény) kvantuma a foton.
láncreakció
A láncreakció olyan folyamat, amelyben a kiindulási anyagokból olyan termékek jönnek létre, amelyek egyik komponense képes új reakciót kiváltani. Például az U-235 magok hasadási reakciója során keletkező neutronok képesek újabb hasadási reakció iniciálására. A láncreakció lehet állandó intenzitású (pl. a hasadás során keletkezett 3 neutronból, csak egy indít újabb reakciót), de lehet divergens is, ha a hasadások során keletkezett minden neutron újabb reakciót indít (a maghasadások száma exponenciálisan növekszik).
lapcentrált kockarács
Olyan kristályrács amelynek elemi cellájában a kocka csúcsain és a lapok közepén vannak a rácsalkotók. A legszorosabb illeszkedésű rácstípus. A koordinációs szám 12.
ligandumok száma
A kettőnél több atomból álló molekulákban rendszerint egy központi atom körül több hasonló elektronhéj-szerkezetű atom, atomcsoport vagy kisebb molekula, úgynevezett ligandum helyezkedik el. A központi atomot körülvevő ligandumok száma a koordinációs szám. Egyes fémeknek több koordinációszáma is lehet az oxidációs állapottól függően.
liogél
Gél: kocsonyás állományú kolloid rendszer. Kvázi-szilárd halmazállapotú rendszer, amely legalább két komponensből áll: kondenzált vázból és vázkitöltő anyagból, ami liogéleknél folyadék. A vázalkotó szilárd fázis nagymértékben hidratált állapotban van, így a vízmolekulák a részecskék körül a térben rögződnek.
lúgos kémhatás
Olyan oldat kémhatása, amelyben a hidroxidion-koncentráció nagyobb a oxóniumion-koncentrációnál. Kimutatása indikátorral történhet.
magnézium-oxid
Képlete: MgO. Fehér, laza por. Tűzálló anyagok gyártására, használják. Köznapi nevén magnézia.
másodrendű kölcsönhatás
Másodrendű kölcsönhatás a diszperziós, a dipólus-dipólus és a hidrogénkötés.
membrán
Az elektrolizálócella felépítésének olyannak kell lennie, hogy a katód és anód tér elkülönüljön. Az elektródokat sóhíddal vagy membránnal választják el, amely az elektrolitok keveredését és a nem kívánt termékek diffúzióját megakadályozza.
meniszkusz
Ha a folyadékok felszínét egy üveghengerben figyeljük meg, akkor tapasztalhatjuk, hogy az nem síkalakú. A folyadékok felszínét nevezzük meniszkusznak. A nedvesítő folyadékoknál a meniszkusz homorú, míg a nem nedvesítőknél domború. A különböző folyadékok térfogatát mérőhengerrel tudjuk megmérni. A meniszkusz alakja miatt nem mindegy, hogy melyik részét tekintjük a folyadék szintjének. A színtelen és színes folyadékok leolvasása sem azonos módon történik. Nedvesítő, színtelen folyadékok esetében a meniszkusz alsó szintjét, míg színes folyadékoknál a felső szintjét vesszük figyelembe. Domború meniszkusznál a felszín teteje a mérvadó. A leolvasásnál fontos, hogy elkerüljük az ún. parallaxis hibát. Ez a leolvasási hiba akkor áll elő, ha a szemünk nincs egy szintben a felszínnel.
mérőhenger
A folyadékok gyors térfogatmérésére szolgáló, bemérésre hitelesített, laboratóriumi üvegeszköz. Kevésbé pontos mérést tesz lehetővé.
mérőlombik
Megadott térfogatú és pontos összetételű oldatok elkészítésére szolgáló laboratóriumi üvegeszköz.
mérőoldat
Pontosan ismert koncentrációjú oldat, amelyet a térfogatos kémiai elemzésben az ismeretlen összetevők meghatározására használnak.
mikrofázis
Határfelülettel rendelkező részecskehalmaz. A mikrofázisok termodinamikailag nem stabilak, csak kinetikailag állandóak.
mol/dm3
Az oldatok és elegyek összetételének jellemzésére szolgáló anyagmennyiség koncentráció mértékegysége. A koncentrációt az oldott anyag anyagmennyiségének és az oldat térfogatának hányadosa adja meg. Ennek mértékegysége mol/dm3, amit gyakran M-mel rövidítenek.
moláris atomtömeg
Egy mól atom tömege. Jele M, mértékegysége: g/mol. Az anyag tömegének és anyagmennyiségének a hányadosa. Mérőszáma megegyezik a relatív atomtömegével.
moláris molekulatömeg
Jele M, mértékegysége g/mol. Egységnyi anyagmennyiségű vegyület tömege. A moláris tömeg megegyezik az atomtömeggel egyatomos elemek esetében, vagy a molekulatömeggel kémiai vegyületek és többatomos elemek esetén.
molekula
Két vagy több atomból kémiai kötéssel képződő részecske.
molekula térszerkezete
A térszerkezet a molekula részeinek elrendeződése a térben. A molekula kötéseinek és atomjainak egymáshoz viszonyított helyzete, térállása, a kötések egymással és a molekula síkjával bezárt szögei.
molekulapolaritás
Részleges töltésszétválás a molekulában. E tekintetben a molekula lehet poláris és apoláris.
nitogéncsoport
A periódusos rendszer V.A főcsoportját nitrogéncsoportnak nevezzük. A csoport első tagja a nitrogén, még gáz halmazállapotú anyag, majd rendre következik a foszfor, az arzén, az antimon és a bizmut, amelyek szilárdak. Az elektronszerkezetük ns2np3. Fizikai tulajdonságaik nagyon eltérőek. A nitrogén és a foszfor tisztán nemfémes tulajdonságúak, míg az arzén és az antimon félfémek, a bizmut pedig a fémek közé tartozik.
oldat
Olyan többkomponensű, homogén rendszer, amelyben az egyik komponens (oldószer) szétoszlatott (diszpergált) állapotban tartja a másik komponenst (oldott anyagot) vagy komponenseket.
oldott anyag
Az oldatokban az oldószer által szétoszlatott (diszpergált) komponens.
olvadáspont
Másképpen: fagyáspont. Az olvadáspont az anyag szilárd halmazállapotából folyadék halmazállapotba történő átmenetének egyensúlyi hőmérséklete.
oxidációsszám-növekedés
Az atom oxidációs száma növekszik egy kémiai folyamatban, ha elektront ad le, azaz oxidálódik. Ekkor reakciópartnere redukálódik. Ilyen reakció például a vas oxidációja: 4 Fe + 3 O2 = 2 Fe2O3. A reakció során a vas elemi állapotú volt, azaz oxidációs száma nulla. Felvett mólonként 3 elektront, azaz oxidálódott, az oxigén pedig redukálódott.
oxóniumion
Képlete: H3O+. A vízmolekulából protonfelvétellel képződik. A savas kémhatás okozója.
összetétel
A vegyületek összetétele alatt a vegyületet felépítő atomok meghatározását értjük. Az összegképlet erről az összetételről ad információt. Egyéb, kapcsolódási sorrendi, szerkezeti, térállásra vonatkozó tájékoztatást nem nyújt. Az összetétel pontos meghatározására bonyolult, főleg műszeres analitikai módszerek állnak rendelkezésre. Az anyagkeverékek összetétele alatt a keveréket alkotó vegyületek meghatározását értjük.
pálya
A pálya az elektronfelhő azon térbeli része, amelyben az elektron 90%-os valószínűséggel megtalálható. A pálya energiáját a fő- és mellékkvantumszám határozza meg. Az adott pálya térbeli alakját, formáját a hozzá tartozó mellékkvantumszám adja meg. A pályához tartozó mágneses kvantumszám alapvetően a már meghatározott alakú pályák térbeli irányítottságát határozzák meg.
párolgás
Halmazállapot-változás, amelyben az anyag folyadék halmazállapotból légnemű (gáz-) halmazállapotba kerül.
periódusos rendszer
Az elemek táblázatos formában megadott rendszere. Periódusokból (vízszintes sorok) és oszlopokból (fő- és mellékcsoportok) áll. Az oszlopokban az egymás alatt lévő elemek főbb tulajdonságai hasonlóak. Az első teljes értékű periódusos rendszert Mengyelejev orosz tudós dolgozta ki.
pH
A kémhatást jellemző mennyiség. Az oldat hidrogénion-koncentrációjának tízes alapú negatív logaritmusa. pH = -lg[H+].
platinaelektród
A platina kémiailag inert, ezért a leginkább használt elektród redoxirendszerek vizsgálatában. Az elektródok felületét megnövelik úgy, hogy szivacsos, laza platinakorommal vonják be (kormozott vagy platinázott platinaelektród).
pm
Pikométer a méter törtrésze, amelynek jele: pm. 1 pm = 10-12 m
rácsösszetartó erő
A szilárd anyagok részecskéi között erős az összetartó erő, ezért többé-kevésbé szorosan illeszkednek egymáshoz. A rácspontokban lévő részecskék mozgása korlátozott. Az összetartó erő lehet erősebb vagy gyengébb. Például az ionrácsos anyagok eltérő töltésű ionjai közötti elektrosztatikus vonzóerő erős, de a molekularácsos anyagok összetartó erői gyengébbek.
radioaktív kormeghatározás
A radioaktív izotópok bomlási sebességén (felezési idején) alapuló kormeghatározási módszer. Kőzetek (kálium-argon-módszer), archeológiai leletek (radiokarbon-módszer) korát határozzák meg vele.
reakcióhő
Adott kémiai reakcióegyenletben feltüntetett mennyiségű és minőségű anyagok átalakulását kísérő hőváltozás. Jele: ΔrH, mértékegysége: kJ/mol.
reakciómechanizmus
A reakciómechanizmus azon folyamatok, illetve elemi lépések összessége, amelyek során a reagensek, a kiinduló anyagok végtermékké alakulnak. A reakciómechanizmus leírja a kémiai átalakulás egyes lépéseit az átmeneti állapotokkal együtt. Megadja az átmeneti állapotok kialakulásakor és megszűntekor a kötések felszakadásának és kialakulásának lépéseit, és ezek sebességeit.
reakciósebesség
A kémiai reakciók lejátszódásának gyorsasága, amelyet a reakcióban részt vevő különböző anyagok időegység alatt bekövetkező koncentrációváltozásával adunk meg. Jele: v, mértékegysége: mol/(dm3 * s).
reakciósebességi állandó
A reakciósebesség és a reagáló anyagok koncentrációja közötti arányosságra jellemző mennyiség. Egy adott reakcióra jellemző érték, amely a reakcióban részt vevő anyagok anyagi minőségétől és a hőmérséklettől is függ. Jele: k.
redoxireakció
Elektronátadással járó, összekapcsolt két kémiai folyamat. Egy anyag csak akkor oxidálódhat, ha a leadott elektronokat egyidejűleg egy másik anyag felveszi (vagyis redukálódik). Így a két folyamat együtt játszódhat le.
redukálószer
Olyan elem vagy vegyület, amely egy másik kémiai anyagot redukálni képes, azaz elektront ad át annak (önmaga oxidálódik). Egyszerű esetben oxigént von el, vagy könnyen ad le hidrogént.
rendszám
Az atommagban levő protonok száma. Meghatározza egy elem minőségét és kijelöli a helyét a periódusos rendszerben.
rétegrács
A rétegrácsban a rácspontokban lévő részecskék csak síkban kapcsolódnak erős kötéssel egymáshoz, de térben nem, így a rétegek egymáson el tudnak csúszni. A legismertebb ilyen elem a grafit. Minden szénatom három vegyértékelektronnal, a szomszédos szénatomokkal kapcsolódik hattagú gyűrűket és ezekből rétegeket alkotva (atomrácsos jelleg). A negyedik elektron az egész makromolekulára kiterjedő delokalizált pályára kerül, mint a fémrácsban. A rácscsíkokat a molekularácsokra jellemző másodlagos kötőerők tartják össze.
sav-bázis reakció
A savak és bázisok között lejátszódó reakció. Lényege az oxóniumion és a hidroxidion egyesülése vízzé.
savi disszociációállandó
A sav disszociációjának egyensúlyi állandója.
semleges kémhatás
A semleges kémhatás azt jelenti, hogy az oldat pH-ja 7 körül van. A víz nem csupa H2O molekulákból áll, hanem az autoprotolízise révén előfordulnak benne oxónium- és hidroxidionok is. Ha a két ionfajta száma egyenlő, akkor a víz (az oldat) semleges kémhatású.
semlegesítés
Sav és bázis reakciója során egy oldat pH-jának 7-re történő beállítása.
SI mértékrendszer
A Mértékegységek Nemzetközi Rendszere, az SI rövidítés a francia nevének kezdőbetűiből származik (Système International d’Unités). Mértékegységeit 1960-ban fogadták el. Ezek közé tartoznak a méter, a kilogramm, a másodperc, az amper, a kelvin, a mól és a kandela. A tömeg mértékegysége, a kilogramm ezek közül az egyetlen, amely még mindig egy etalonon és nem egy fizikai állandón alapszik.
standard hidrogénelektród
1 mól/dm3 hidrogénion (oxóniumion) koncentrációjú oldatba merülő platinaelektród, amely ugyanakkor 25 °C hőmérsékletű, 0.1 MPa nyomású hidrogéngázzal is érintkezik.
széncsoport
A periódusos rendszer IV.A csoportjának elemei tartoznak ide. A vegyértékhéj elektronszerkezetük: ns2np2. Négy erős kovalens kötés létrehozására képesek. Elektronegativitásuk közepes nagyságú, ami a rendszám emelkedésének irányában csökken.
szigetelő anyag
Olyan, rendszerint szilárd anyag, amely nem vezeti az elektromos áramot.
szigma-kötés
A kémiában a szigma-kötés (jele: σ) a kovalens kötések legerősebb fajtája. A kötésben részt vevő elektronokat szigma-elektronoknak is nevezik.
szol állapot
Folyékony állapotú diszperziós kolloid. A kolloid rendszert alkotó részecskék szolvátburokkal (vizes közegben hidrátburokkal) rendelkeznek, ezért könnyen elmozdulhatnak egymáshoz képest, azaz a rendszer folyékony. A szolok részecskéinek szolvátburkát megszüntetve géleket lehet előállítani.
szublimációs hő
1 mol anyag szublimálásához szükséges hő. Mértékegysége: kJ/mol.
szuszpenzió
Diszperz rendszer, amelyben a diszperziós közeg folyadék, benne szilárd részecskék vannak szétoszlatva. Például a folyékony súrolószerek, a festékek.
szűrés
A szűrés a kémia anyagok tisztításának, illetve elválasztásának egy módszere. Típusai: mechanikai és kémiai szűrő. Például mechanikai szűrőt alkalmazunk, ha egy vízben rosszul és egy vízben jól oldódó anyagot akarunk elválasztani. A vízben feloldjuk a keveréküket, majd azt szűrjük. A rosszul oldódó anyag nagy szemcséi a szűrőn maradnak, viszont a jól oldódó anyag szemcséi átjutnak a szűrő pórusain. A kémiai szűrők hasonlóan épülnek fel, mint a mechanikai szűrők, de olyan anyaggal vannak bevonva, amelyek megkötik a nem kívánatos szűrendő anyagot.
szűrlet
A kémiai vagy mechanikai szűrés után, a szűrőrétegen áthaladt közeget szűrletnek nevezzük. A megfelelő pórusméretű szűrőréteg választásával elérhető, hogy a szűrlet tiszta legyen.
tapasztalati képlet
Olyan képlet, amely a vegyületben lévő atomokat és azok legkisebb egész számokkal kifejezett arányát mutatja meg. Pl. H2SO4, H2O.
telített pálya
Ha egy pályán két elektron van, akkor telített pályáról beszélünk. Ha az elektronok száma ennél kevesebb, a pálya telítetlen.
térhálós szerkezet
A kolloid rendszerek egyik típusa a gél. Ez nagyobb viszkozitású folyékony rendszerből alakul ki, amelyben az oldott részecskék hidrátburka részben átfedi egymást. A kialakuló térhálós szerkezet miatt kocsonyás, zselészerű szerkezet alakul ki. Ilyen például: a kocsonya, a zselé, a puding és a joghurt. A kolloid részecskék közötti vonzás nagyobb, mint a hőmozgás energiája, emiatt a struktúra alaktartó.
titrálás
Térfogatos elemzés. Egy meghatározandó oldathoz bürettából addig adagolnak pontosan ismert koncentrációjú oldatot, amíg a reakció teljesen végbe nem megy. A titrálás végpontját megfelelő indikátor segítségével jelzik.
többfázisú rendszer
Olyan rendszer, amelyben több fázis található. Heterogén rendszernek is nevezik. Lehet egy- vagy többkomponensű. Pl. jég és víz, ill. kénpor és vaspor keveréke.
többszörös súlyviszonyok törvénye
A többszörös tömegviszonyok törvényének régi neve. Ha két elem egymással többféle vegyületet alkot, akkor az egyik elem meghatározott mennyiségével, a másik elem olyan mennyiségei vegyülnek, amelyek úgy viszonyulnak egymáshoz, mint a kis egész számok.
tömegmegmaradás törvénye
A reakcióban részt vevő kiindulási anyagok tömegének összege megegyezik a termékek tömegének összegével.
tömegtört
Az oldott anyag és az oldat tömegének hányadosa. Százalékban is kifejezhető (tömegszázalék). Jele: w, mértékegysége nincs.
törzsoldat
Töményebb oldat, amelyből megfelelő hígítással állítják elő a kívánt töménységű és pontosságú oldatot.
trícium
Olyan hidrogénatom, amelynek a magjában a proton mellett két neutron is van. A természetben a hidrogénatomoknak kb. 10-10 %-a trícium. Légköri gázok és kozmikus sugárzás kölcsönhatásából keletkezik. Radioaktív anyag.
túltelített oldat
Olyan oldat, amelyik töményebb, mint az adott hőmérsékleten telített oldat. Nem stabil állapot, és a túltelített oldatból kristályok válhatnak ki mindaddig, amíg az oldat a telítettségi állapotra hígul.
változó vegyértékű elem
Olyan elem, amely vegyületeiben többféle vegyértékkel szerepelhet. A képletekben a vegyértéket római számmal jelölhetik. Pl. vas(II), vas(III), Cr(III), Cr(VI).
vas-szulfid
Képlete: FeS. Vízben nem oldódó, szürkésfekete vagy sötétszürke színű szilárd anyag. Olvadéka csaknem fekete. Szénnel elemi vassá redukálható. Laboratóriumokban kénhidrogén-fejlesztésre alkalmazzák, de a kerámiagyártásban is alapanyag.
vegyérték
A vegyérték az a szám, amely megadja, hogy az atom hány elektronnal vesz részt a kötés kialakításában. A kötésben résztvevő elektronokat vegyértékelektronoknak nevezik. A molekulában egy adott atom által kialakított kémiai kötések számát az atom vegyértékének nevezzük.
vegyértékelektron
Egy adott atom elektronszerkezetének külső, le nem zárt elektronhéján lévő elektronokat vegyértékelektronoknak nevezzük. A vegyértékelektronok határozzák meg a kémiai elem reakciókészségét és azt, hogy hány kötést képes létesíteni. A vegyértékelektronok száma alap- és gerjesztett állapotban eltérhet.
vegyértékhéj
Azon elektronhéjak, amelyek részt vehetnek kémiai kötések kialakításában. A főcsoportbeli elemek esetén az atom legkülső elektronhéja.
vízmolekula
Képlete: H2O. Két hidrogénatomból és egy oxigénatomból kovalens kötéssel létrejött poláris, V-alakú molekula. Közöttük dipólus-dipólus kölcsönhatás és hidrogénkötés is kialakul. Szilárd állapotban molekularácsos.
vörösfoszfor
Vörös színű, szilárd por. A fehérfoszforral ellentétben nem négy, hanem végtelen számú atom összekapcsolódásából álló láncmolekula, amelyben minden foszforatom három kovalens kötést alakít ki, és egy nemkötő elektronpárja van. Stabil allotróp módosulat. Gyakorlatilag nincs oldószere, ezért nem mérgező. Forráspontja és gyulladási hőmérséklete szerkezete miatt nagyon magas.
1s pálya
Az atompálya a magot körülvevő elektronfelhő azon része, ahol az elektron legnagyobb valószínűséggel megtalálható. Az 1s atompálya főkvantumszáma 1, ez található legközelebb a maghoz és alkotja a K héjat. Az atompálya mellékkvantumszáma 0, ami azt jelenti, hogy ez egy gömb alakú pálya. A Pauli-elv értelmében ezen az alhéjon maximum két elektron tartózkodhat, azaz az 1s pálya 2 elektronnal van teljesen feltöltve, ennek jelölése jobb felső indexben történik: 1s2.
2p pálya
A pálya főkvantumszáma 2, tehát az L héj része. A kettes főkvantumszámú héjon a mellékkvantumszám két értéket vehet fel, így lehet 0 és 1. Amennyiben értéke 1, akkor p alhéjról beszélünk. A mágneses kvantumszámból adódóan a p alhéj 3 atompályát foglal magába, ami a Pauli-elv alapján összesen pályánként 2 eltérő spinű elektront, azaz összesen 6 elektront tartalmazhat.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)