Hab vákuumban - A kísérlet leírása
Habot és buborékot folyadékba fújt, vagy onnan felszabaduló gázzal szoktunk előállítani. Kísérletünkben a hab nagyságát a folyadék feletti levegő nyomásának csökkentésével növeljük meg. A sör-, a tejszín- és a tojáshab buborékjai egyformán megnőnek vákuumban.
Hab vákuumban - A kísérlet menete
• Tegyünk egy pohár sört a vákuumszivattyú üvegburája alá! A motor beindítása után, ha nem tudjuk a búrát elcsúsztatni, akkor jól zár, belül a nyomás csökken. A hab emelkedni kezd.
• Tegyünk egy tojáshabot a vákuumszivattyú üvegbúrája alá!
Biztonsági információk:
A vákuumszivattyú csak a hozzátartozó vastag falú üvegbúrával használható. A közönséges főzőpoharak a mechanikai feszültség hatására összetörnek.
Szükséges anyagok és eszközök:
Szükséges anyagok és eszközök: doboz sör, tejszínhab, tojáshab, vákuumszivattyú üvegbúrával.
Magyarázat
A buborékok belső nyomása nagyobb, mint a külső. Így növekszik, növekszik,… A sör habzásáért polipeptidek, kis molekulatömegű proteinek és poliszacharidok felelősek.
A tojáshab és a tejszínhab levegővel, illetve habosító-gázzal (N2O) töltött vízbuborékokból épül fel. Az „építmény” szerkezetét a vizes oldat fehérje váza adja. A levegőt kézzel vagy habverőgéppel verjük a folyadékba. A mechanikai hatásra a folyadékból kicsapódó, denaturálódó fehérjeszálak a hozzájuk kapcsolódó vízmolekulákkal együtt vékony hártyát képeznek. Ezt a gravitáció sokkal kevésbé húzza, vékonyítja el, mint a szappanhártyát. Így stabilabb és kevésbé pattan el. A hab keménységét a denaturálódás mértéke befolyásolja.